[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Konžskej demokratickej republike prišlo o život 14 nasledovníkov Krista
P:3, 29. 05. 2024 13:23, ZAHFoto: Pixabay


Konžská demokratická republika 29. mája (E-kai) V regióne Severné Kivu v Konžskej demokratickej republike opäť tiekla krv kresťanov. Povstalci napojení na takzvaný Islamský štát uniesli 15 nasledovníkov Krista a dali im ultimátum – prestúpia na islam alebo zomrú. Štrnásť ľudí, vrátane niekoľkých len tínedžerov, sa odmietlo zrieknuť Krista. Boli brutálne zavraždení mačetami a strelami z kalašnikova.

Prechod na islam alebo smrť pre kresťanov

Správa o zločine, ktorý sa odohral v polovici mája, prišla z tohto mediálne opusteného regiónu Afriky s veľkým oneskorením. Je známe, že za zločinom stoja povstalci zo Spojených demokratických síl (adf), ktorí sa v roku 2019 spojili s príslušníkmi tzv. islamského štátu, čím sa džihádizmus dostal do programu ich trestnej činnosti. Masaker, ktorý sa odohral neďaleko mesta Eringeti, bol zachytený na videozáznam a zverejnený na internete s odkazom vo svahilčine, že takýto osud čaká všetkých neveriacich.

Páter Giulio Albanese, ktorý už roky sleduje situáciu v Afrike, pripomenul, že podobné zločiny sú v regióne bežné, ale svet o nich nechce počuť. „Neuplynie týždeň, aby nedošlo k útokom, znásilneniam, rabovaniu a krvavým vraždám,“ povedal taliansky komonista. Dodal, že povstalci systematicky unášajú kresťanov aj animistov tým, že ich podrobujú systematickej indoktrinácii islamom. Unesených tiež nútia užívať drogy, aby ich znehybnili a prinútili páchať kruté zločiny proti svojim rodinám a susedom. Tí, ktorí kladú odpor alebo odmietajú konvertovať na islam, sú bestiálne vraždení.

Veľkosť Cirkvi sa prejavuje v mučeníctve

O zločinoch v Severnom Kivu sa zmienil aj pápež František, ktorému ukázal video s popravami kresťanov. Na stretnutí so zástupcami Pápežských misijných diel zdôraznil, že veľkosť Cirkvi sa dnes prejavuje v mučeníctve.  „Chcel by som poďakovať za svedectvo mučeníctva, ktoré vydala skupina katolíkov z Konga, zo Severného Kivu. Podrezali im hrdlá len preto, že boli kresťania a nechceli prestúpiť na islam. Veľkosť Cirkvi, ktorá sa prejavuje v mučeníctve,“ povedal František. Pripomenul tiež mučeníctvo koptov, ktorých pred piatimi rokmi zabili islamisti na pláži v Líbyi. „Podrezali im hrdlá a oni na kolenách hovorili: Ježiš, Ježiš... Cirkev mučeníctva je Cirkev, ktorá ide dopredu s vytrvalosťou Pána,“ dodal Svätý Otec.

Džihádizmus v Afrike

Páter Giulio Albanese zdôraznil, že medzi islamskými povstalcami v oblasti Severného Kivu je veľa ľudí zo Sudánu, Mali a Čadu, ktorí hovoria iba arabsky. Misionár poukazuje na to, že to znamená upevňovanie džihádizmu v Afrike po tom, ako Islamský štát utrpel porážky na Blízkom východe vrátane Sýrie a Iraku. Islamisti svojimi chápadlami zasahujú do Somálska a Mozambiku. Misionár poznamenal, že pod rúškom šírenia džihádizmu sa skrývajú obrovské ekonomické záujmy. Povstalci sa snažia získať kontrolu nad oblasťami bohatými na koltán, zlato alebo ropu. Oblasti, z ktorých s obavami vyháňajú miestne obyvateľstvo, menia na tábory, kde cvičia a indoktrinujú nových adeptov, čo, ako zdôraznil páter Albanese, môže zintenzívniť prítomnosť džihádistov v srdci Afriky.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240529064   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]