[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sestra Wakim z Libanonu: Ľudia potrebujú na univerzite vzdelané rehoľníčky
P:3, 29. 05. 2024 13:10, ZAHFoto: Vatican Media


Libanon 29. mája (VaticanNews) Sestra Susanna Wakim je jednou z viacerých rehoľníčok, ktoré vyučujú na katolíckych univerzitách v Libanone. Vyučuje filozofiu na štyroch univerzitách a medzi jej študentmi sú ľudia rôznych vierovyznaní vrátane moslimov. Je odborníčkou na antropologické a filozofické myslenie pápeža Benedikta XVI. Jej štúdia na túto tému je prvou prácou napísanou o tomto pápežovi v arabčine.

Na otázku, ako reagovali študenti na jej prednášky, sr. Wakimová povedala, že po jednej z jej prvých prednášok jej povedali: „Vďaka vám, sestro, sme prvýkrát pochopili filozofiu.“ „Niektorí študenti z iných skupín dokonca prichádzajú k oknám posluchárne, aby si vypočuli moje prednášky, ako v prípade prednášky o Kristovi vo filozofii,“ prezradila sestra Wakimová pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News. Dodala, že im prirodzene umožňuje vstup do sály na prednášky.

Sestra Wakimová začala vyučovať v roku 2021. Hovorí, že má zmysel pre poslanie a chce urobiť niečo dobré pre Cirkev. „Chcem prispieť aj k formácii budúcich kňazov, pretože som mala možnosť učiť seminaristov,“ povedala. Je veľmi zaneprázdnená, keďže v súčasnosti pracuje na dva plné úväzky. Za posledné tri roky napísala štyri vedecké publikácie. V nich sa okrem iného venovala problematike vyučovania etiky na univerzitách.

Ako zdôraznila, v dnešnej dobe je dôležité čítať a študovať, vzdelávať sa. „Povzbudzujem aj mladšie sestry, aby rozvíjali svoje záujmy a rozširovali si obzory, ľudia potrebujú vzdelaných rehoľníkov,“ zdôraznila v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News. „Nemôžeme sa sústrediť len na naše rehoľné povinnosti, dnes sme v kontakte s mnohými vzdelanými ľuďmi, preto je dôležité rásť aj vo vlastnom vzdelaní,“ dodala. Tým sa mení aj obraz kongregácie. Poznamenala, že keď odovzdávala jeden zo svojich článkov na uverejnenie, jeden človek sa jej spýtal, kto ho bude čítať. „Dnes málo čítame a málo sa vzdelávame, často z čistej lenivosti,“ poznamenala s. Wakimová.

Táto libanonská rehoľníčka hovorí po arabsky, anglicky a učí sa taliansky. Pre svoju prácu si osvojila aj gréčtinu a sýrčinu. Jej rodina hovorí aj aramejsky. „Najväčšou výzvou je nájsť rovnováhu medzi všetkými mojimi povinnosťami,“ priznala. Sestra Susanna Wakimová patrí k baziliánskym sestrám salvatoriánkam Zvestovania. Vyučuje na Univerzite Ducha Svätého v Kasliku, Univerzite svätého Jozefa v Bejrúte, na Antoniánskej univerzite v Baabde a na Filozofickom a teologickom inštitúte svätého Pavla v libanonskej Harisse. Vyučuje aj na škole, ktorú vedie príslušná rehoľná kongregácia: na oddelení strednej školy Panny Márie Osloboditeľky v Hadate.

P. Paweł Rytel-Andrianik, Tomasz Zielenkiewicz( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240529063   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]