[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pútnický dom Velehrad: Sme vďační, že môžeme slúžiť slovenským biskupom
P:3, 29. 05. 2024 11:35, ZAHBazilika sv. Petra vo Vatikáne

Foto: Peter Zimen


Bratislava 29. mája (TK KBS) ,Prechodným domovom‘ pre slovenských biskupov počas návštevy Ad limina apostolorum v Ríme (2. – 8. júna 2024) bude Pútnický dom Velehrad. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor s tímom pútnickeho domu Velehrad, ktorý sa bude starať o slovenských biskupov so sprievodom.

- Ako vnímate, že slovenski biskupi so sprievodom si vybrali za ,prechodný domov' Pútnický dom Velehrad? Čo to pre vás znamená? 

Blízkosť Vatikánu (asi 10 minút pešo) určite zohráva veľkú úlohu pri výbere ubytovania pre slovenských biskupov. Vďačíme za to kardinálovi Jozefovi Beranovi, ktorý s pomocou pápeža Pavla VI. založil tento dom v roku 1968 ako miesto na podporu národnej a náboženskej identity pre krajanov žijúcich v tom čase v exile. Dnes ponúka zázemie pre púte do Ríma, najmä pre českých a slovenských pútnikov.

Sme vďační, že Pútnický dom Velehrad tak môže slúžiť slovenským biskupom počas ich návštevy Ad limina v Ríme, ako to bolo počas Ad limina českých biskupov.

Vyjadruje to aj krásne a obohacujúce spojenie medzi českým a slovenským národom, ktoré tu v dome zažívame každý deň, keď sem prichádzajú skupiny alebo aj jednotliví hostia z Česka aj zo Slovenska. Bolo pre nás veľkou cťou, že sme mohli poskytnúť priestory na občerstvenie po pohrebnej svätej omši kardinála Tomka v Bazilike svätého Petra. Pre nás ako osoby zasvätené Bohu to znamená aj silný impulz k modlitbe, ktorá predchádza a sprevádza tieto stretnutia. Modlitbu, ktorá vzýva Ducha Svätého s jeho darmi a ochotu nechať sa ním viesť.

- Ako bude o biskupov postarané? Čo všetko pre nich zabezpečíte?

Našou úlohou je zabezpečiť ubytovanie, teda v spolupráci s duchovým otcom Ivanom Ružičkom (pozn. TK KBS – výkonným sekretárom KBS) pripravujeme koordináciu okolo príchodu a odchodu hostí. Okrem ubytovania im bude zabezpečené aj stravovanie podľa toho, ako ho budú potrebovať pre svoj intenzívny program, a v skromných priestoroch v prijímacej hale sa budú konať tlačové konferencie. K dispozícii bude aj kaplnka na slávenie svätej omše a na modlitby.  V prípade potreby sa budeme snažiť vyhovieť špeciálnym požiadavkám.

- Predstavte nám svoju rehoľu. čo je jej hlavným poslaním? 

Vlastníkom a prevádzkovateľom Pútnického domu Velehrad je združenie ČNS Velehrad, ktoré založil kardinál Beran v roku 1968. Do roku 2016 dom prevádzkovali českí saleziáni.  V súčasnosti prevádzku pútnického domu zabezpečuje kňaz brnianskej diecézy P. Damián Jiří Škoda a komunita štyroch rehoľných sestier Spoločnosti Ježišovej. Ide o malú rehoľnú spoločnosť diecézneho práva s ignaciánskou spiritualitou, ktorú založil v roku 1981 v Rakúsku český jezuita P. Robert Kunert SJ.

Jej hlavným poslaním je snaha o nové duchovné povolania, predovšetkým prostredníctvom modlitby, každodennej skrytej obety, svedectva o Bohu zasvätenom živote a tiež sprevádzaním hľadajúcich v modlitbe alebo prakticky prostredníctvom ignaciánskych prostriedkov rozlišovania (Exercície, duchovná obnova a sprevádzanie, asistencia v Samuelovom kurze). Spoločnosť nemá vlastné apoštolské diela, sestry sa podľa svojich skromných schopností a možností podieľajú na rôznych úlohách v službe Cirkvi a ľuďom (vzdelávanie, zdravotníctvo).

- V čom vnímate výnimočnosť tejto vzácnej návštevy zo strany Katolíckej cirkvi na Slovensku?

V týchto ťažkých časoch pre Cirkev v Európe je každé stretnutie na tejto úrovni dôležité. Vážime si, že aj prostredníctvom nich môžeme prežívať základnú skúsenosť Cirkvi, teda že každý z nás je povolaný Pánom, aby patril do tohto spoločenstva, že je to on, kto v nás pôsobí, vnútorne nás formuje a zveruje nám úlohy, zodpovednosť a posiela nás navonok, aby sme svedčili o jeho láske k ľuďom a k svetu. Tešíme sa!( TK KBS, pdv, ml; pz ) 20240529056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]