[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež otvoril prvý Svetový deň detí: Chceme budovať svet, ktorý má budúcnosť
P:3, 26. 05. 2024 07:39, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 26. mája (VaticanNews) Pápež František v sobotu otvoril prvý Svetový deň detí Katolíckej cirkvi. Svetové dni detí sú o pokračovaní dialógu, o kladení otázok a odpovediach na ne, zdôraznil pápež František počas stretnutia s deťmi na Olympijskom štadióne v Ríme.

„Dnes (v sobotu – pozn. TK KBS) ma navštívili deti, ktoré utiekli z Ukrajiny a veľmi trpia kvôli vojne. Niektoré z nich boli zranené. Je vojna dobrá vec?“ opýtal sa detí pápež František, na čo mu deti odpovedali: „Nie!“. Na otázku, či je mier „krásna vec“, zaznela jasná odpoveď: „Áno!“. Svätý Otec František povzbudil prítomných, aby sa modlili za mier a čítali evanjelium, hoci len krátke úryvky. „Sú dievčatá a chlapci, ktorí nemôžu chodiť do školy. Je to skutočnosť, ktorú aj ja nosím vo svojom srdci a modlím sa za nich. Modlíme sa za deti, ktoré nemôžu chodiť do školy, za deti, ktoré trpia vojnami, za deti, ktoré nemajú čo jesť, za deti, ktoré sú choré a nikto sa o ne nestará,“ smutne konštatoval rímsky biskup.

Pápež František zdôraznil, že jedným z cieľov Svetových dní detí je „naštartovať“ hnutie chlapcov a dievčat, ktorí „chcú budovať svet pokoja, kde sme všetci bratia, svet, ktorý má budúcnosť, pretože sa chceme starať o prostredie okolo nás“. Pápež povzbudil deti k radosti: „Drahé deti, kráčajme vpred a majme radosť. Radosť je zdravím pre dušu“. Svätý Otec pripomenul, že 7. novembra minulého roka prijal vo Vatikáne niekoľko tisíc detí z rôznych kútov sveta. „V ten deň ste priniesli vlnu radosti a kládli ste mi otázky o budúcnosti. Toto stretnutie zanechalo stopu v mojom srdci, modlil som sa a uvedomil som si, že tento rozhovor s vami musí pokračovať a rozšíriť sa na mnoho ďalších detí a mladých ľudí,“ pripomenul pápež a naznačil, že to ovplyvnilo začiatok konania prvých Svetových dní detí.

Podujatie sa začalo v Ríme a potrvá do dnešného dňa. Večné mesto dnes zaplnil ruch viac ako 50 tisíc najmenších z celého sveta. Ústredným bodom je Olympijský štadión, kde sa dopoludnia konala séria stretnutí, animácií a hier pre účastníkov a kde sa v neskorých popoludňajších hodinách až do večera konalo stretnutie s pápežom. Svätý Otec okrem iného odpovedal na otázky detí týkajúce sa otázok mieru vo svete, vzťahov v rodine a v škole, odpustenia. V nedeľu Najsvätejšej Trojice Svetové dni detí vyvrcholia svätou omšou na Námestí sv. Petra, ktorej bude predsedať pápež František. 

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240526003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]