[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K jubileu 90 rokov blahoželali súčasníčke Chiary Lubichovej aj biskupi
P:3, 24. 05. 2024 14:31, DOMFoto: Jozefína Brezovská


Bratislava 24. mája (TK KBS) Životné jubileum 90 rokov oslávila na Slovensku talianska zasvätená fokolarínka Maria Teresa Cifaldiová, súčasníčka Chiary Lubichovej.

Počas Cifaldiovej návštevy v Bratislave v dňoch 18. – 20. mája 2024 za účasti viac ako 200 priateľov z Hnutia fokoláre si všetci pripomenuli okrem jej narodenín aj rok 1969, keď prišla na Slovensko študovať slovenčinu. Štúdium bolo len zámienkou, v skutočnosti jej išlo o šírenie spirituality Hnutia fokoláre. Na túto misiu ju vyslala Chiara Lubichová po tom, ako štátna bezpečnosť odhalila a osem mesiacov väznila v pražskej Väznici Ruzyně talianskeho fokolarína Guida Mirtiho, ktorý udržiaval kontakty s Československom v rokoch 1955 až 1963. Z väzenia ho napokon vyslobodila talianska vláda.

Teresa Cifaldiová vo svojich spomienkach svedčila aj o ťažkých momentoch vzniku hnutia počas totalitného režimu. Už vtedy sa snažila šíriť evanjeliovú myšlienku revolúcie lásky – milovať aj nepriateľov; pretože človek sa mení práve vtedy, keď zažije, že je bezpodmienečne milovaný. V rozhovore pre portál nm.sk povzbudila aj mladých, aby šli s láskou stále vpred a nedali sa odradiť. Aby verili, že „keď povieme áno Bohu, použije nás na veľké veci“. O pravdivosti jej slov svedčí stále živá komunita Hnutia fokoláre na Slovensku, ktorého plameň zažínala práve ona.

Na Slovensku pôsobila Teresa Cifaldiová do roku 1997. V súčasnosti žije v Tridente, rodnom meste Chiary Lubichovej. V roku 2004 jej pápež sv. Ján Pavol II. udelil pápežské ocenenie Dáma rytierskeho Rádu svätého Gregora Veľkého. Počas svojho krátkeho pobytu v Bratislave sa stretla aj s mnohými kňazmi, ktorí sú členmi alebo priateľmi Hnutia fokoláre, tiež s Mons. Tomášom Galisom, žilinským diecéznym biskupom, ktorý ešte ako kňaz pomáhal svojou službou s rozvojom hnutia pri jeho zrode. Veľkú radosť v týchto dňoch priniesli Terese Cifaldiovej aj stretnutia s niektorými jej študentmi, kolegami a známymi, v ktorých zanechala svojou srdečnosťou a láskou hlbokú stopu. Ku gratulantom sa listom pripojil aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober. Úprimne sa jej poďakoval za prehlbovanie univerzálneho bratstva, vzájomnej lásky a jednoty na základe Ježišovej veľkňazskej modlitby: „aby všetci boli jedno (...), aby svet uveril“ (Jn 17, 21).

TK KBS informovala Júlia Kubicová ( TK KBS, jku, ml; kj ) 20240524049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]