[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Koptský pravoslávny patriarcha debatoval s kard. Fernándezom o vyhlásení Fiducia supplicans
P:3, 24. 05. 2024 11:25, ZAHFoto: Vatican Media


Káhira 24. mája (VaticanNews) V stredu 22. mája prijal koptský pravoslávny patriarcha Tawadros II. v Káhire kardinála Victora Manuela Fernándeza, prefekta Dikastéria pre náuku viery, a viedol s ním dialóg o vyhlásení Fiducia supplicans a o vyhlásení Svätej koptskej synody zo 7. marca 2024 o odmietnutí „manželstva osôb rovnakého pohlavia“. Vo vyhlásení to oznámila samotná Koptská pravoslávna cirkev.

Fernández priniesol Tawadrosovi pozdrav od pápeža Františka a pripomenul rôzne stretnutia, ktoré sa uskutočnili. V centre stretnutia bolo vyhlásenie Fiducia supplicans, ktoré v decembri minulého roka zverejnilo vatikánske dikastérium. V marci nasledujúceho roku vydala synoda Koptskej cirkvi vyhlásenie, v ktorom opätovne odmietla „takzvané manželstvá osôb rovnakého pohlavia“.

Kardinál Fernández po tom, ako pripomenul, že tak vo Fiducia supplicans, ako aj v následnom doktrinálnom vyhlásení dikastéria Dignitas infinita sa potvrdzuje, že manželstvo je len zväzok medzi mužom a ženou otvorený odovzdávaniu života, potvrdil, že Katolícka cirkev je aj proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia.

Prefekt Dikastéria pre náuku viery podľa vatikánskych médií vysvetlil Jeho Svätosti Tawadrosovi II., že Katolícka cirkev zdieľa učenie deklarácie zo 7. marca a víta jej pastoračný prístup. V súvislosti s témou Fiducia supplicans Fernández objasnil, že - ako povedal pápež František na plenárnom zhromaždení dikastéria – sa nepožehnáva spojenie ľudí. Ak sa ľudia zídu s prosbou o požehnanie, kňaz ich požehná tak, že každému z nich a urobí znamenie kríža a pridá krátku modlitbu. Musí sa to však urobiť krátko, spontánne, bez akéhokoľvek rituálu, bez liturgického odevu a bez akýchkoľvek vonkajších prejavov, ktoré by mohli spôsobiť, že si niekto toto požehnanie zamení s manželstvom.

Najdôležitejšie je, vysvetlil prefekt, zabezpečiť, aby sa tento typ jednoduchého, spontánneho a pastoračného požehnania mohol udeliť aj na ulici, na púťach a aby ho mohol prijať každý, bez ohľadu na svoj stav. „V skutočnosti tu nejde,“ zdôraznil Fernández, „o ,posväcujúcu milosť', ale o tú pomoc Ducha Svätého, ktoré my katolíci nazývame ,aktuálne milosti' a ktoré posúvajú hriešnika k obráteniu a zrelosti.

Počas rozhovoru Tawadros II. vysvetlil Fernándezovi aj historický, kultúrny a sociálny étos egyptského ľudu, ktorý bol počas svojich dejín úzko spätý s riekou Níl. Počas návštevy Káhiry sa kardinál stretol s ďalšími patriarchami a biskupmi, katolíckymi, pravoslávnymi a protestantskými, a hovorili spolu o záležitostiach týkajúcich sa dikastéria.( TK KBS, VaticanNews, it, ml; kj ) 20240524038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]