[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcidiecéza prináša deviatnik za blahorečenie Božieho služobníka Paulena 
P:3, 24. 05. 2024 08:20, DOMFoto: Archív Postulácie Bratislavskej arcidiecézy


Bratislava 24. mája (TK KBS) Bratislavská arcidiecéza prináša deviatnik za blahorečenie Božieho služobníka Alfonza Paulena. „V mesiaci máj, kedy hlbšie prežívame mariánsku úctu dávame do pozornosti Deviatnik za blahorečenie Božieho služobníka Alfonza Paulena. Alfonz sa k Božej Matke utiekal každodenne prostredníctvom modlitby posvätného ruženca. Nech aj tento Deviatnik, podporený modlitbou ruženca sa stane prostriedkom priblíženia sa k Otcovi a ak Pán Boh dá aj nástrojom na vyprosenie mnohých milostí, ktoré tak veľmi potrebujeme. Ako prejav vďačnosti prosíme, aby ste obdržané milosti nahlásili podľa pokynov uvedených v Deviatniku,“ informovala TK KBS Terézia Valúšková, postulátorka kauzy blahorečenia. 

Kto bol Alfonz Paulen? 

Alfonz Paulen sa narodil 26. januára 1913 v Malých Bedzanoch, malej obci, ktorá je dnes súčasťou mesta Topoľčany a patrí do Nitrianskej diecézy. Alfonz Paulen bol vysvätený za kňaza Apoštolskej administratúry Trnava biskupom Mons. Pavlom Jantauschom 17. mája 1936. 

Ako kaplán vykonával svoju pastoračnú službu vo farnostiach Leopoldov a Veľké Kostoľany. Neskôr bol administrátorom farnosti Sološnica a farárom vo farnosti Kolpachy (dnešný Banský Studenec). V roku 1947 bol vymenovaný za správcu farnosti Veľké Čaníkovce (dnešné Šenkvice). Štvorročné obdobie jeho pastoračnej služby v tejto farnosti je dôležité, pretože práve tu sa dostal do kontaktu s organizátormi tajných a nelegálnych prechodov štátnych hraníc medzi Slovenskom a Rakúskom. Alfonza Paulena zatkli na fare v Šenkviciach 19. septembra 1951. Na proces čakal vo vyšetrovacej väzbe v Bratislave. 

Dvadsiatehoprvého júna 1952 bol odsúdený na 11 rokov väzenia, desať rokov straty občianskych práv a tzv. zabavenie majetku za podporu zahraničných agentov, Zemana a Tikla (pozn. TK KBS – don Leonard Tikl) a za spoluprácu pri organizovaní tajných útekov mladých kňazov do Talianska. Po odsúdení bol transportovaný do väznice v Ilave a potom do Mírova pri Brne.  V apríli 1954 bol vo väznici umiestnený do nápravnej cely, teda do cely bez nábytku a s obmedzeným prísunom stravy. Jeho zdravotný stav sa vážne zhoršil, ale nebola mu zabezpečená primeraná zdravotná starostlivosť, na následky čoho 10. apríla 1954 vo veku 41 rokov zomrel. Pochovali ho v Brne 14. apríla 1954. Jeho telesné pozostatky uložili vedľa Kostola svätej Anny v Šenkviciach.

Bratislavská arcidiecéza 11. apríla 2023 začala diecéznu fázu procesu blahorečenia a svätorečenia kňaza Alfonza Paulena. Urobila tak po rokoch prípravných prác, zhromažďovania dokumentov a vyhľadávania svedkov. Verejné otvorenie kauzy sa konalo vo farskom Kostole sv. Anny v Šenkviciach za účasti biskupov a ďalších hostí.( TK KBS, tk, tva, ml; pz ) 20240524027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]