[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež delegácii Kresťanskej rady z Hongkongu: Vaša návšteva je mi útechou
P:3, 23. 05. 2024 08:36, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 23. mája (VaticanNews) Ešte pred generálnou audienciou v stredu 22. mája prijal pápež František delegáciu Kresťanskej rady z Hongkongu. Poďakoval im za návštevu, ktorá je mu „skutočnou útechou“, keď vidí „kresťanských bratov a sestry zjednotených“.

Svätý Otec sa stretol s veriacimi rôznych kresťanských vyznaní z Hongkongu v malej sále (Auletta) Auly Pavla VI. a prihovoril sa im spontánnymi slovami. Najprv spomenul pravoslávneho gréckeho biskupa Johna Zizioulasa, ktorý zomrel v roku 2023. „Hovorieval“, vysvetlil pápež, „že jednotu kresťanských cirkví budeme mať až v deň Posledného súdu. Ale dovtedy sa musíme spoločne modliť a spolupracovať.“ Ako dodal, „to je veľmi dôležité: spoločne pracovať, pretože všetci veríme v Ježiša Krista; spoločne sa modliť, modliť sa za jednotu.“ Ďalej pápež uviedol:

„Iný veľký pravoslávny konštantínopolský patriarcha, keď prijal pápeža Pavla VI., povedal túto krásnu vetu: „Urobme jednu vec: dajme všetkých teológov na ostrov, nech sa oni medzi sebou hádajú a my napredujme v pokoji.“ Veľmi milé! Je dôležité to, že máme ten istý krst a to z nás robí kresťanov. Nepriateľov máme vonku veľa. My sme priatelia! Vonku sú nepriatelia, tu priatelia. Je pravda, keď hovorím nepriatelia, pretože je to realita, ktorú Pán povedal: Cirkev bude vždy prenasledovaná. Mučeníctvo viery je v dejinách našich cirkví vždy prítomné (...).“

Petrov nástupca hongkonským pútnikom napokon pripomenul, že i sv. Pavol VI. ako pápež v Ugande uznal aj anglikánskych mučeníkov za „našich“. Svätý Otec František dodal: „Aj ja sám, keď boli umučení Kopti, som hneď povedal, že sú to aj „naši“ mučeníci, sú to mučeníci všetkých. Sú dva krsty: jeden, ktorý máme všetci – ten, ktorý sme prijali –, a druhý, ktorý Pán nazýva ,krstom krvi‘, to je mučeníctvo. A všetci vieme, čo je mučeníctvo pre mnohých kresťanov, ktorí položili svoj život za vieru.“ Na záver Svätý Otec vyzval hostí k spoločnej modlitbe Otče náš, po ktorej im v anglickom jazyku znovu poďakoval za návštevu.  

Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240523038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]