[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posolstvo Svätého Otca sympóziu v Toronte: Eutanázia je zlyhanie lásky
P:3, 23. 05. 2024 08:02, ZAH



Vatikán 23. mája (VaticanNews) Svätý Otec napísal posolstvo účastníkom Medzinárodného medzináboženského sympózia o paliatívnej starostlivosti na tému Na ceste k rozprávaniu o nádeji, ktoré prebieha od 21. do 22. mája v Toronte. „Pomáhajme chorým a umierajúcim uvedomiť si, že nie sú izolovaní alebo osamelí, ale že ich život nie je bremeno,“ píše pápež František.

Sympózium o paliatívnej starostlivosti v Kanade, ktorému Svätý Otec zasiela svoje posolstvo, podporila Pápežská akadémia pre život a Kanadská biskupská konferencia, preto pápež v úvode pozdravuje predsedu akadémie Mons. Vincenza Pagliu a predsedu kanadských biskupov, Mons. Williama McGrattana, spolu s odborníkmi v oblasti zdravotníctva vrátane lekárov a zdravotných sestier z celého sveta a z rôznych náboženských denominácií.

Svätý Otec v posolstve upozorňuje, že v dnešnej dobe,  sa „ľahko podľahne smútku a zúfalstvu,“ preto, „ako členovia ľudskej rodiny“ a „predovšetkým ako veriaci sme však povolaní sprevádzať s láskou a súcitom ľudí, ktorí takto zápasia a snažia sa nájsť dôvody na nádej.“ Ďalej pápež v súvislosti s témou sympózia pripomína, že nádej „nám dáva silu čeliť otázkam, ktoré pred nás kladú výzvy, ťažkosti a obavy života.“ Všetci tí, ktorí zažili „neistotu, ktorá často prichádza s chorobou a smrťou, skutočne potrebujú svedectvo nádeje, ktoré im vydávajú tí, ktorí sa o nich starajú a zostávajú po ich boku.“ V tomto ohľade pápež oceňuje paliatívnu starostlivosť, ktorá „sa snaží čo najviac zmierniť bremeno utrpenia, predovšetkým konkrétnym prejavom blízkosti a solidarity.“

Tento druh starostlivosti podľa Petrovho nástupcu „zároveň pomáha pacientom a ich blízkym prijať zraniteľnosť, krehkosť a konečnosť, ktoré charakterizujú ľudský život na tomto svete.“ Pápež jasne uvádza že skutočná paliatívna starostlivosť „sa radikálne líši od eutanázie, ktorá nikdy nie je zdrojom nádeje alebo skutočného záujmu o chorých a umierajúcich,“ ale skôr „zlyhaním lásky a odrazom kultúry skartovania.“ Ako pápež zdôrazňuje, eutanázia „sa často falošne prezentuje ako forma súcitu,“ ale je to naopak, „úmyselné konanie s cieľom ukončiť život.“ Paliatívna starostlivosť, čítame v posolstve Svätého Otca, „potvrdzuje základnú a nedotknuteľnú dôstojnosť každého človeka,“ teda umierajúceho, „a pomáha mu prijať nevyhnutný okamih prechodu z tohto života do života večného.“

Z tohto pohľadu, píše v závere pápež František, „náboženské vyznanie ponúka hlbšie pochopenie choroby, utrpenia a smrti,“ pretože „ich považuje za súčasť tajomstva Božej Prozreteľnosti a v kresťanskej tradícii za prostriedok na dosiahnutie posvätenia.“ „Súcitné diela a úcta,“ ktoré preukazujú špecializovaní zdravotnícki pracovníci, oceňuje napokon v posolstve rímsky biskup, „často dokázali umožniť ľuďom na sklonku života nájsť duchovnú útechu, nádej a zmierenie s Bohom, s členmi ich rodiny a priateľmi.“ Preto je podľa pápeža „táto služba „dôležitá a nevyhnutná,“ aby sme chorým a umierajúcim pomohli uvedomiť si, že „zostávajú v Božích očiach vnútorne vzácni a spojení s nami putom spoločenstva.“

Článok L'Osservatore Romano spracovala Miroslava Holubíková



( TK KBS, VaticanNews, mh, or, ml; pz ) 20240523036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]