[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne predstavili 53. medzinárodný eucharistický kongres v Ekvádore
P:3, 23. 05. 2024 07:43, ZAHVatikán 23. mája (VaticanNews) Vo vatikánskom tlačovom stredisku sa uskutočnila prezentácia 53. medzinárodného eucharistického kongresu. Uskutoční sa v ekvádorskom hlavnom meste Quito od 8. do 15. septembra 2024. Jeho mottom sú slová Bratstvo za uzdravenie sveta. Posledné takéto podujatie sa konalo v roku 2021 v Maďarsku.

Arcibiskup Alfredo José Espinoza Mateus pripomenul, že ekvádorskí biskupi požiadali Františka, aby ich vlasť hostila ďalší Medzinárodný eucharistický kongres pri príležitosti 150. výročia zasvätenia krajiny Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu. Pápež určil za sídlo stretnutia Quito, ktoré sa na niekoľko dní stane eucharistickým mestom. „Na tomto cirkevnom stretnutí sa ukáže plodnosť Eucharistie pre evanjelizáciu a obnovu viery na latinskoamerickom kontinente,“ zdôraznil arcibiskup ekvádorského hlavného mesta. Dodal, že plánované podujatie bude hlasom nádeje, ktorý zaznie z tohto kontinentu nádeje pre celý svet. „Ide o prorocký hlas, ktorý všetkým oznámi, že bratstvo je jedinou možnou cestou na vytvorenie a vybudovanie nového sveta,“ povedal arcibiskup Espinoza Mateus.

Ekvádorský prímas pripomenul heslo, ktoré si pre kongres vybral František „Bratstvo za uzdravenie sveta“ a dodal, že svet s toľkými ranami a rozdeleniami potrebuje „eucharistických misionárov bratstva.“ „To je hlboký zmysel eucharistického kongresu. Eucharistia nás vedie k tomu, aby sme boli budovateľmi bratstva,“ povedal arcibiskup Quita, ktoré leží na rovníku. Pozval ľudí na kongres a zdôraznil, že ekvádorské hlavné mesto otvorí svoje brány všetkým, aby sa stalo veľkým eucharistickým mestom.

Páter Juan Carlos Garzón, generálny sekretár pripravovaného podujatia, poznamenal, že slogan kongresu odkazuje na pápežskú encykliku Fratelli tutti a zhoduje sa so spoločným významom Eucharistie, ktorá je zdrojom spoločenstva pre tých, ktorí ju slávia, a jej poslaním je zviditeľňovať uzdravujúce Kristovo pôsobenie v ranách sveta. Ekvádorský prímas informoval, že nie je známe, či sa pápež František zúčastní na plánovaných oslavách. „Prekážkou by mohla byť jeho predchádzajúca púť do Indonézie, Papuy-Novej Guiney, Východného Timoru a Singapuru,“ povedal arcibiskup Espinoza Mateus.

Po tlačovej konferencii Vatikán oznámil, že za pápežského legáta podujatia bol vymenovaný kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt vatikánskeho dikastéria pre laikov, rodinu a život. Myšlienka organizovať eucharistické kongresy vznikla vo Francúzsku. Prvé medzinárodné stretnutie sa konalo v Lille v roku 1881. Od začiatku sa organizátori usilovali potvrdiť vieru v reálnu prítomnosť Krista v Eucharistii a zvýšiť eucharistickú úctu. Prvý medzinárodný eucharistický kongres mimo Európy sa konal v Montreale v roku 1910.

Beata Zajączkowska – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, bz, ml; pz ) 20240523035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]