[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavský arcibiskup Ján Orosch požehnal liečivé pramene v Piešťanoch
P:3, 13. 05. 2024 11:55, DOMFoto: Archív Piešťanského denníka


Piešťany 13. mája (TK KBS) Na Kúpeľnom ostrove trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal piešťanské termálne pramene. Slávnosť sa konala pri studni Adam Trajan, pomenovanej po kňazovi, ktorý už v 17. storočí chápal význam termálnych prameňov a napísal o nich oslavnú ódu. Svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch už 89 rokov.

Na požehnaní prameňov sa zúčastnili zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja i kúpeľní hostia. Arcibiskup vo svojom príhovore zhromaždeniu zdôraznil, že požehnáva vody, ktoré dodávajú fyzickú aj duchovnú silu. Generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík pripomenul, že svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch už 89 rokov.

„Surge et ambula (Vstaň a choď)“ – tak znie nápis na Kolonádovom moste. Tieto výstižné slová odkazujú na ohromnú silu liečivých prírodných zdrojov, ktoré každoročne prinavrátia telesné zdravie a duševný pokoj tisíckam kúpeľných hostí. Liečivú silu piešťanských prírodných zdrojov oslávil vo svojom diele aj majster secesie, maliar Alfons Mucha, ktorý z vďaky za vyliečenie dcéry daroval kúpeľom obraz s názvom Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia.

Už v roku 1935 sa ulice Piešťan zaplnili ľuďmi vítajúcimi parížskeho arcibiskupa a kardinála Jeana Verdiera, ktorý prišiel do Piešťan posvätiť liečivé pramene. Procesia sa vtedy presunula od hotela Thermia Palace k termálnemu prameňu, kde pravdepodobne odzneli slová oslavnej básne zo 17. storočia s názvom Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Jej autorom bol farár z Drahoviec, Adam Trajan, ktorého meno nesie najsilnejší a najstarší z liečivých prameňov na Kúpeľnom ostrove.

Posvätenie prameňov založené Winterovcami, rodinou, ktorá je neodmysliteľne spätá so všestranným rozvojom piešťanských kúpeľov, sa konalo aj po druhej svetovej vojne. Slávnostné svätenie zorganizovalo riaditeľstvo kúpeľov 1. júna 1947 a po svätej omši ho vykonal generálny vikár Dr. Ambróz Lazík. V roku 1948 sa kúpeľná sezóna začala svätením prameňov, ktoré v deň 6. júna vykonal pražský arcibiskup Dr. Jozef Beran.

Na tohtoročnom požehnaní liečivých prameňov sa zúčastnil trnavský arcibiskup Ján Orosch, trnavský župan Jozef Viskupič, generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík, vnučka Imricha Wintera, Kristína Stankovská, pravnučka Ľudovíta Wintera, Katarína Fratríková, a ďalší významní predstavitelia svetského, ale aj cirkevného života.

Zdroje: www.piestanskydennik.sk/abu.sk( TK KBS, pd, ml; pz ) 20240513023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]