[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 05. 2024   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský: Teším sa na povzbudenia zo strany Svätého Otca
P:3, 13. 05. 2024 11:45, DOMBratislava 13. mája (TK KBS) Teším sa na otcovské poučenia a povzbudenia zo strany Svätého Otca, vraví pred stretnutím s pápežom Františkom Mons. Stanislav Zvolenský. Bratislavský arcibiskup metropolita to uviedol v rozhovore, ktorý prinášame pred návštevou biskupov Slovenska Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne.

- V júni plánujete ďalšiu zo série návštev Ad limina apostolorum. V čom vidíte hlavný význam vášho putovania?

Hlavný význam spočíva v uvedomení si spojenia s našimi apoštolskými koreňmi a to návštevou hrobov svätých apoštolov Petra a Pavla a návštevou nástupcu svätého apoštola Petra súčasného pápeža Františka.

- Prečo je dôležité udržiavať živú túto starobylú tradíciu?

Dôležitosť spočíva v potrebe živého a konkrétneho spojenia s miestami a osobami, ktoré nám v súčasnosti sprítomňujú veľkú reťaz viery vo vzkrieseného Pána, ktorú sme aj my prijali a ktorá je svetlom pre náš život.

- Predošlú Ad limina ste viedli ako predseda a zároveň ste sa aktívne venovali jej koordinácii a príprave. Ako to vnímate tentoraz?

Som rád, že prípravu prevzali veľmi schopní predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska, je to pre nás ostatných biskupov veľká pomoc a istota.

- Čo ste odkázali vopred za arcidiecézu Vatikánu v správe, ktorú ste predložili?

Za Bratislavskú arcidiecézu som spolu s mojimi spolupracovníkmi pripravil správu, v ktorej sme informovali súčasnom živote viery spoločenstva našich veriacich bratov a sestier vo farnostiach a ich túžbe byť svedkami v súčasnej spoločnosti.

- S akým posolstvom idete na jednotlivé vatikánske dikastériá? Môžete prezradiť nejakú konkrétnosť?

Na jednotlivé dikastériá ideme s úmyslom, aby sme podali najbližším spolupracovníkom Svätého Otca pápeža Františka správu o jednotlivých častiach našej pastoračnej služby. Tak, ako sa jednotlivé dikastériá venujú týmto konkrétnym oblastiam budeme hovoriť samozrejme aj o všetkých ťažkostiach, ktorej stretajú veriaceho človeka v našej súčasnej spoločnosti.

- V čom sa zmenila Katolícka cirkev od poslednej návštevy Ad limina?

V tej ozaj veľmi malej časti Katolíckej cirkvi, ktorú označujeme ako Bratislavská arcidiecéza, môžeme od poslednej návštevy Ad limina na jednej strane pozorovať postupujúcu sekularizáciu a na druhej strane prehlbovanie vo viere mnohých veriacich.

- Návšteva Ad limina vyvrcholí osobnou audienciou u Svätého Otca. S akým očakávaním idete k pápežovi?

Pri stretnutí so Svätým Otcom pápežom Františkom očakávam pokojnú a povzbudivú atmosféru a teším sa na otcovské poučenia a povzbudenia zo strany Svätého Otca.

- Čo by ste odkázali veriacim na Slovensku pred návštevou Ad limina?

Všetci veriaci na Slovensku sú reprezentovaní na návšteve Ad limina, lebo sme pozvaní, aby sme sa mohli povzbudiť a potešiť duchovní otcovia a Boží ľud s naším pápežom Františkom a jeho spolupracovníkmi, spojme sa teda všetci duchovne pred Pánom v modlitbe, aby sme mohli čo najlepšie vnímať a porozumieť všetky podnety, ktoré nám táto návšteva prinesie.

Pripravil Michal Lipiak( TK KBS, szv, ml; pz ) 20240513022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]