[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 05. 2024   Meniny má Ela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove si pripomenuli 120. výročie narodenia bl. biskupa Vasiľa Hopka
P:3, 13. 05. 2024 09:59, DOMFoto: Slavomír Gereg ml


Prešov 13. mája (TK KBS) V sobotu 11. mája si v prešovskej katedrále Gréckokatolícka cirkev uctila pamiatku blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka. Slávnosť sa uskutočnila pri príležitosti 120. výročia narodenia tohto bývalého pomocného biskupa Prešovskej eparchie. Archijerejskú svätú liturgiu slávil a homíliu ohlásil vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita.

V homílii vladyka pripomenul evanjeliovú pasáž o pripravenosti Božieho služobníka, kedy Kristus hovorí: „Bedrá majte opásané a lampy zažaté.“ Byť prepásaný zásterou znamená, že človek ráta aj s tým, že sa zašpiní. Ale práve to, že si berie na seba zásteru, mu pomôže nezašpiniť si oblečenie. Vladyka ďalej spomenul situácie, kedy sa človek stretá s rôznymi prekážkami a zareaguje tak, ako má naplnené svoje vnútro. Ak je plný pokoja, tak ho žiadna prekážka len tak ľahko nerozhádže. No ak je človek netrpezlivý a plný rôznych myšlienok a nechá sa nimi zviesť, tak vtedy každú prekážku zdoláva s hundraním, nadávaním, alebo dokonca ani ju nie je schopný prekonať a vzdáva sa pred ňou. Vladyka poukázal na život biskupa Hopka, ktorý počas mnohých rokov prešiel rôznymi útrapami a aj po prepustení z väzenia, je akokeby odsunutý kdesi nabok. Ale všetko toto zvláda, pretože je opásaný trpezlivosťou a pokorou a nič zlé nedokáže pošpiniť jeho vnútro. Aj tieto charakterové vlastnosti blahoslaveného Vasiľa Hopka svedčia o jeho svätom spôsobe života. Preto je dôležité obracať sa na neho a zvlášť v čase útrap a prekážok vyprosovať si aj cez jeho príhovor u Boha čnosti trpezlivosti a pokory.

Na konci svätej liturgie pokračovala slávnosť modlitbou molebenu nad ostatkami blahoslaveného Vasiľa v bočnej kaplnke katedrály.

Blahoslavený Vasiľ Hopko sa narodil 21. apríla 1904 v Hrabskom a bol blahorečený pápežom Jánom Pavlom II. 14. septembra 2003 v Bratislave. Pri beatifikácii bol deň oslavy a úcty k blahoslavenému Vasiľovi Hopkovi určený na 11. máj z dôvodu, že práve v tento deň v roku 1947 prijal blahoslavený Vasiľ biskupskú vysviacku v prešovskej katedrále z rúk biskupa Pavla Petra Gojdiča.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič( TK KBS, mp, ml; pz ) 20240513015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]