[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 05. 2024   Meniny má Želmíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Raduj sa, nebies Kráľovná: Ježiš nám krok za krokom ukazuje cestu do neba
P:3, 13. 05. 2024 09:00, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 13. mája (VaticanNews) Ježiš nám svojím slovom a milosťou sviatostí ukazuje krásu vlasti, ku ktorej smerujeme. Svätý Otec to povedal vo svojom zamyslení pred nedeľnou mariánskou modlitbou Regina Caeli, pričom poukázal na sviatok Nanebovstúpenia Pána, ktorý v mnohých krajinách pripadá na dnešný deň. Pápež zdôraznil, že my, Cirkev, sme tým telom, ktoré Ježiš po vystúpení na nebesia ťahá so sebou podobne ako „skupinu horolezcov“.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, peknú nedeľu! A teraz chcem zaželať peknú nedeľu deťom z Janova! 

Dnes sa v Taliansku a v ďalších krajinách slávi Nanebovstúpenie Pána. V evanjeliu svätej omše sa uvádza, že Ježiš po tom, čo zveril apoštolom úlohu pokračovať v jeho diele, „vzatý bol do neba a zasadol po pravici Boha“ (Mk 16, 19). Takto hovorí evanjelium: „Bol vyzdvihnutý do neba a posadil sa po Božej pravici“.

Ježišov návrat k Otcovi sa nám javí nie ako odlúčenie od nás, ale skôr ako to, že nás predišiel k cieľu, ktorým je nebo. Ako keď človek v horách stúpa k nejakému vrcholu: kráča s ťažkosťami, a napokon sa mu v zákrute cesty otvorí horizont a uvidí panorámu. Vtedy celé telo nájde silu zvládnuť záverečný výstup. Celé telo – ruky, nohy a každý sval – sa napne a sústredí, aby dosiahlo vrchol.

A my, Cirkev, sme práve tým telom, ktoré Ježiš po vystúpení do neba ťahá so sebou akoby „po lane“. Je to On, kto nám svojím slovom a milosťou sviatostí odhaľuje a sprostredkúva krásu vlasti, ku ktorej smerujeme. Takto aj my, jeho časti tela, – sme časťami Ježišovho tela – radostne vystupujeme spolu s ním, našou hlavou, s vedomím, že krok jedného je krokom pre všetkých a že nikto by nemal zablúdiť alebo zaostávať, pretože sme jedno telo (porov. Kol 1, 18; 1 Kor 12, 12 – 27).

Dobre počúvajme: Krok za krokom, stupienok za stupienkom nám Ježiš ukazuje cestu. Aké sú to kroky, ktoré treba robiť? Dnešné evanjelium hovorí: „Hlásať evanjelium, krstiť, vyháňať zlých duchov, čeliť hadom, uzdravovať chorých“ (porov. Mk 16, 16 – 18); skrátka, konať skutky lásky: dávať život, prinášať nádej, strániť sa všetkej zloby a úbohosti, na zlo odpovedať dobrom, byť nablízku tým, čo trpia. Toto je „kráčanie krok za krokom“. A čím viac to robíme, čím viac sa nechávame premieňať Duchom Svätým, čím viac nasledujeme jeho príklad a čím viac, ako v horách, cítime, že vzduch okolo nás sa stáva ľahkým a čistým, obzor širokým a cieľ blízkym, tým viac sa slová a gestá stávajú dobrými, myseľ a srdce sa rozširujú a dýchajú.

Teda môžeme si položiť otázku: je vo mne živá túžba po Bohu, túžba po jeho nekonečnej láske, po jeho živote, ktorý je večným životom? Alebo som tak trochu skleslý a upnutý na pominuteľné veci, na peniaze, úspech, alebo pôžitky? A moja túžba po nebi, izoluje ma, uzatvára ma, alebo ma vedie k tomu, aby som miloval svojich bratov a sestry veľkým a nezištným srdcom, aby som cítil, že sú mojimi spoločníkmi na ceste do raja? Nech nám pomáha Panna Mária, tá, ktorá už prišla do cieľa, aby sme spoločne a s radosťou kráčali do nebeskej slávy.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20240513012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]