[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 20. 05. 2024   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tragédia, ktorú prežíva Haiti, dosiahla bod, keď tu hrozí genocída, varuje kňaz
P:3, 10. 05. 2024 11:03, ZAH



Foto: Wikimedia


Haiti 10. mája (CNA) Tragédia, ktorú prežíva Haiti, dosiahla bod, keď krajine hrozí skutočná genocída, varuje páter Henry Marc Siméon, riaditeľ tlačovej kancelárie arcidiecézy Port-au-Prince. V rozhovore pre agentúru ACI Prensa žiada o podporu: „Ľudia na Haiti volajú o pomoc, potrebujú mužov a ženy dobrej vôle z celého sveta, aby prišli a pomohli nám dostať sa z tejto situácie.“

Kňaz pripomenul, že pápež František opakovane vyzval na mier a podporu obyvateľov Haiti. Naposledy 28. apríla počas modlitby Raduj sa, nebies Kráľovná v Benátkach sa Svätý Otec modlil, „aby Boh pokoja osvietil srdcia, aby vo všetkých rástla vôľa k dialógu a zmiereniu.“

Páter Siméon opisuje dramatickú situáciu na Haiti, ktorú denne zažívajú: „Port-au-Prince sa stalo cintorínom pod holým nebom. Prechádzate po ulici uprostred mŕtvol. Nie je deň, aby sme pri prechádzke centrom mesta nenarazili na mŕtvych, ktorých identitu a pôvod nepoznáme a ktorých rodiny im nikdy nemôžu zabezpečiť dôstojný pohreb.“

Podľa Svetovej banky je Haiti najchudobnejšou krajinou Latinskej Ameriky a Karibiku. Krajina s 11,5 milióna obyvateľov má veľké sociálno-ekonomické a politické problémy vrátane extrémnej chudoby, politickej nestability a násilia. Krajina čelí mnohým humanitárnym krízam, z ktorých sa zatiaľ nedokázala spamätať. V roku 2010 Haiti zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,1. O jedenásť rokov neskôr, bez toho, aby sa krajina dokázala vyrovnať so škodami z predchádzajúcej tragédie, ju 14. augusta 2021 postihlo ďalšie zemetrasenie, tentoraz s magnitúdou 7,2. O niekoľko dní neskôr priniesla tropická búrka Grace na Haiti ešte väčšiu spúšť.

Popri prírodných katastrofách sa čoraz častejšie objavovalo násilie. V júli 2021 bol vtedajší haitský prezident Jovenel Moïse zavraždený skupinou ozbrojených mužov. Odvtedy napriek úsiliu medzinárodného spoločenstva pretrváva politické napätie spôsobené volebnými spormi a protivládnymi protestmi. 25. apríla tohto roku odstúpil premiér Ariel Henry, ktorý pôsobil ako dočasný líder krajiny, a moci sa ujal Michel Patrick Boisvert, tiež na dočasnej báze.

Podľa OSN takmer 5 miliónov Haiťanov hladuje a potrebuje potravinovú pomoc, ale násilie a s ním spojená neistota, ktorú vytvárajú silne ozbrojené konkurenčné gangy pôsobiace najmä v hlavnom meste, vyvoláva ďalšie otázky o tom, ako zabezpečiť, aby títo sužovaní ľudia mali dostatok jedla teraz aj v budúcnosti. V tej istej správe OSN sa uvádza, že takmer 90 % územia metropoly Port-au-Prince kontrolujú gangy.

Siméon tiež spomenul, že nie je možné cestovať do inej časti krajiny bez toho, aby nás nekontrolovali banditi, ktorým treba zaplatiť mýto. Hoci v krajine naďalej pôsobia niektoré náboženské komunity, majú veľa ťažkostí s fungovaním a plnením svojho poslania. Riaditeľ tlačovej kancelárie arcidiecézy Port-au-Prince vyzdvihol prácu, ktorú Katolícka cirkev vykonáva v snahe zmeniť budúcnosť krajiny. Mnohí mladí ľudia chápu potrebu spolupracovať na zastavení násilia. „Existuje mnoho iniciatív, prostredníctvom ktorých podporujeme mladých ľudí a pomáhame im pochopiť realitu násilia a jeho vplyv na krajinu a na ich vlastné životy a budúcnosť,“ uzavrel.



( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240510022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]