[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Environmentálna subkomisia KBS sa stretla v Badíne pri Banskej Bystrici 
P:3, 09. 05. 2024 13:01, DOMFoto: Pexels.com


Banská Bystrica 9. mája 2024 (TK KBS) Členovia Environmentálnej subkomisie Konferencie biskupov Slovenska (ES KBS) sa zišli v stredu 8. mája na svojom pravidelnom zasadnutí pod vedením vladyku Milana Lacha, SJ, za účasti nových členov, ktorí sa na úvod predstavili. Hlavnými témami rokovania boli témy ochrany prírody a krajiny a životného prostredia a návrhy aktivít pre najbližšie obdobie.

Milan Lach, biskup

Pozvaný hosť subkomisie Pavel Mathé vystúpil s prezentáciou na tému Možnosti finančných kompenzácii pri ochrane vzácnych lesov na cirkevných pozemkoch, ktoré sú na Slovensku dostupné a reálne využiteľné pre podporu obhospodarovateľov lesov. Fr. Dominik Letz, OP, tajomník subkomisie, a sr. Ruth Tolarovičová, OSU, predstavili rodiacu sa iniciatívu Platforma Laudato si´ reholí Slovenska. Platforma funguje zatiaľ neoficiálne už asi dva roky a jej členom alebo podporovateľom je 19 ženských a mužských reholí Katolíckej cirkvi, ktoré chcú podporovať ochranu prírody na Slovensku v duchu encykliky Laudato si´.  Súčasťou zasadnutia bola aj príprava modlitbovej publikácie pre každoročnú udalosť nazvanú Čas stvorenstva. Ide o modlitby za stvorenstvo v období od 1. septembra do 4. októbra. Publikácia bude pripravená v digitálnej forme pre webové sídlo subkomisie. 

Dôležitým bodom programu bola diskusia o aktuálnom stave ochrany prírody a krajiny na Slovensku. Prítomní hovorili o legislatívnych, organizačných a personálnych zmenách v rezorte životného prostredia i rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Environmentálna subkomisia pripraví vyhlásenie k tejto situácii v najbližších dňoch. 

Environmentálna subkomisia KBS so znepokojením prijíma a sleduje informácie prenikajúce z oblasti envirorezortu a systému ochrany životného prostredia v Slovenskej republike o dianí v tejto sfére života spoločnosti. Chce preto vyzvať slovenských politikov, ako aj zodpovedné orgány štátnej moci k takému riešeniu problémov v tejto oblasti, aby bola zachovaná odborná úroveň pri prijímaní konkrétnych rozhodnutí s využitím a rešpektovaním najmä názorov erudovaných odborníkov zaoberajúcich sa ochranou životného prostredia.

Environmentálna subkomisia KBS odsudzuje akékoľvek prejavy nenávisti, odmietania odbornosti, vyhrážania sa ľuďom venujúcim sa ochrane životného prostredia, a apeluje na zodpovedných, aby nenapomáhali takémuto konaniu a svojimi vyhláseniami neprispievali k narastaniu takýchto prejavov, ale robili všetko v súlade s platnými právnymi predpismi SR a EÚ v záujme ochrany životného prostredia na Slovensku pre súčasnú a budúce generácie, a nekonali v záujme tých, ktorým záleží len na svojom finančnom prospechu.

Diskutujúci upozornili aj na slabé využívanie európskych peňazí na podporu opatrení týkajúcich sa klimatickej zmeny, na podporu biodiverzity, ochrany prírody a životného prostredia.  

Na záver stretnutia odzneli podnety členov subkomisie na zlepšenie povedomia pre ochranu stvorenstva v zmysle náuky cirkvi a encykliky pápeža Františka Laudato si´. Ďalšie zasadnutie ES KBS bude na jeseň tohto roku.

TK KBS informovali Milan Lichý a Tibor Ujlacký( TK KBS, mli, tu, ml; pz ) 20240509016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]