[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Traja biskupi si pripomenuli so spolužiakmi blížiace sa 50. výročie kňazskej vysviacky
P:3, 08. 05. 2024 10:38, DOMFoto: Mirón Duda


Badín 8. mája (TK KBS) V Dome Xaver v Badíne sa 6. a 7. mája stretli bývalí spolužiaci z bratislavského seminára, ktorí študovali v rokoch 1969 – 1974. Bol to najsilnejší ročník v histórii tohto – vtedy jediného - seminára na Slovensku. Vtedajší predstavení prijali 126 prihlásených. V ročníku boli vtedy aj traja súčasní biskupi, ktorí na stretnutí nechýbali - Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska, Tomáš Galis, žilinský biskup, a Andrej Imrich, emeritný spišský pomocný biskup, ktorý predsedal slávnostnej svätej omši a predniesol homíliu.

Mons. Bernard Bober a Mons. Andrej Imrich prijali sviatosť vysviacky v stupni presbyterátu 8. júna 1974 v Dóme sv. Martina v Bratislave, Mons. Tomáš Galis 6. júna 1976.

Po ,politickej stránke' to bol jeden z najskúšanejších ročníkov, pretože štátna správa každoročne nariadila niekoľko bohoslovcov prepustiť bez udania dôvodov. Najťažšou ranou však bolo, keď v štvrtom ročníku odviedli na vojenčinu 40 bohoslovcov, ktorí nemali „modrú knižku“ a ešte neboli vojakmi. A tak z tohto ročníka dosiahlo kňazstvo v r. 1974 iba 61 novokňazov, píše Mons. Ladislav Tóth.  Po dvoch rokoch z odvedených bohoslovcov - vojakov sa vrátilo 39 a dokončili štúdiá vysviackou v roku 1976. „Dodnes ich však ostatní považujeme za našich spolužiakov, a každých päť rokov aj ich pozývame na stretnutie. Tak tomu bolo aj teraz začiatkom mája. Z tohto silného ročníka však už zomrelo 33 kňazov, a tak nás na stretnutí bolo 39. Ostatní už majú vážne zdravotné ťažkosti, a preto už nemohli prísť."

 „Chceme dnes ďakovať Pánu Bohu aj za našich predchodcov, ich zásluhou sme nemali prázdne kostoly. Po nich sme našli veriacich ľudí, ktorých sme mohli posilňovať vo viere. Boli to ľudia, ktorí nás mali radi a svojím životom povzbudzovali vo viere aj nás. Nám, čo sme tu, Pán Boh doprial dožiť sa celkom vysokého veku. Naše sily oslabli a my sme museli prenechať miesto mladším. V našom veku, keď už prichádzajú choroby a strácame sily, majme na zreteli, že potrebujeme opateru. Potrebujeme opateru lekárov, zdravotníkov i sociálnych pracovníkov. Potrebujeme opateru rodinných príslušníkov. Tí, čo nám túto službu poskytujú, zaslúžia si náš obdiv a predovšetkým našu vďačnosť. Ak príde aj to, že nás bude aj pamäť opúšťať, prosme Nebeskú Matku, aby nám vtedy poslala do života takých ľudí, ktorí budú mať s nami trpezlivosť," uviedol slávnostný kazateľ na stretnutí, na ktorom sa zúčastnilo 28 kňazov s tromi biskupmi.

Aktualizované( TK KBS jt, jk, kj; pz ) 20240508001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]