[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sr. Becquart: Diakonát žien by mohol byť ponechaný na rozhodnutie miestnych cirkví
P:3, 06. 05. 2024 12:59, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 6. mája (E-kai) Francúzska rehoľná sestra Nathalie Becquartová sa domnieva, že je možné, aby o diakonáte žien rozhodovali jednotlivé miestne cirkvi. „Neviem, ale bola by to možnosť,“ priznala sestra Becquartová v rozhovore pre nemecký katolícky týždenník Die Tagespost, ktorý vychádza vo Würzburgu. Je členkou vedenia Generálneho sekretariátu Biskupskej synody v Ríme, kde zastáva funkciu podsekretárky.

Sr. Becquartová upozornila, že Druhý vatikánsky koncil (1962 – 1965) obnovil trvalý diakonát pre mužov. Biskupským konferenciám a diecézam však ponechal slobodné rozhodnutie, či ho chcú zaviesť. „De facto sa to týka najmä Európy a Severnej Ameriky, ale vôbec nie Afriky, Ázie a Oceánie,“ pretože tieto miestne cirkvi si vytvorili iné modely, ktoré zohľadňujú ich miestne potreby.

Pápež František je otvorený otázke diakonátu pre ženy, ale nie otázke kňazstva žien, vysvetlila rehoľníčka. Zároveň upozornila, že v otázke diakonátu pre ženy však neexistuje konsenzus na celosvetovej úrovni, a to ani medzi ženami a biskupmi. Podľa nej pápež v súčasnosti nemôže alebo nechce prijať rozhodnutie v tejto otázke v záujme jednoty Cirkvi.

Sr. Becquartová zdôraznila, že z globálneho hľadiska už existujú rôzne formy služby. „Synoda by mohla túto rozmanitosť ešte viac zdôrazniť ďalšou decentralizáciou.“ Podľa jej názoru je najväčšou výzvou z hľadiska žien prístup k vedúcim pozíciám v Cirkvi. V istom zmysle je výsledkom toho ona sama.

Nathalie Becquartová sa narodila v roku 1969 a patrí do nekonfesionálnej kongregácie sestier Xaveriánok založenej v roku 1963. V roku 2021 ju pápež František vymenoval za jednu z dvoch podsekretárok Generálneho sekretariátu Biskupskej synody v Ríme. Je prvou ženou v histórii, ktorej bolo umožnené zúčastniť sa na hlasovaniach Biskupskej synody. V tom istom roku ju časopis Forbes ocenil ako jednu z najvýznamnejších žien sveta nad 50 rokov.( TK KBS, ekai, ml; kj ) 20240506035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]