Vatikán 6. mája (E-kai) Francúzska rehoľná sestra Nathalie Becquartová sa domnieva, že je možné, aby o diakonáte žien rozhodovali jednotlivé miestne cirkvi. „Neviem, ale bola by to možnosť,“ priznala sestra Becquartová v rozhovore pre nemecký katolícky týždenník Die Tagespost, ktorý vychádza vo Würzburgu. Je členkou vedenia Generálneho sekretariátu Biskupskej synody v Ríme, kde zastáva funkciu podsekretárky.
Sr. Becquartová upozornila, že Druhý vatikánsky koncil (1962 – 1965) obnovil trvalý diakonát pre mužov. Biskupským konferenciám a diecézam však ponechal slobodné rozhodnutie, či ho chcú zaviesť. „De facto sa to týka najmä Európy a Severnej Ameriky, ale vôbec nie Afriky, Ázie a Oceánie,“ pretože tieto miestne cirkvi si vytvorili iné modely, ktoré zohľadňujú ich miestne potreby.
Pápež František je otvorený otázke diakonátu pre ženy, ale nie otázke kňazstva žien, vysvetlila rehoľníčka. Zároveň upozornila, že v otázke diakonátu pre ženy však neexistuje konsenzus na celosvetovej úrovni, a to ani medzi ženami a biskupmi. Podľa nej pápež v súčasnosti nemôže alebo nechce prijať rozhodnutie v tejto otázke v záujme jednoty Cirkvi.
Sr. Becquartová zdôraznila, že z globálneho hľadiska už existujú rôzne formy služby. „Synoda by mohla túto rozmanitosť ešte viac zdôrazniť ďalšou decentralizáciou.“ Podľa jej názoru je najväčšou výzvou z hľadiska žien prístup k vedúcim pozíciám v Cirkvi. V istom zmysle je výsledkom toho ona sama.
Nathalie Becquartová sa narodila v roku 1969 a patrí do nekonfesionálnej kongregácie sestier Xaveriánok založenej v roku 1963. V roku 2021 ju pápež František vymenoval za jednu z dvoch podsekretárok Generálneho sekretariátu Biskupskej synody v Ríme. Je prvou ženou v histórii, ktorej bolo umožnené zúčastniť sa na hlasovaniach Biskupskej synody. V tom istom roku ju časopis Forbes ocenil ako jednu z najvýznamnejších žien sveta nad 50 rokov.