[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev v dnešnej Sýrii je svetlom uprostred tmy, investuje do budúcnosti
P:3, 03. 05. 2024 11:30, ZAHFoto: Vatican Media


Sýria 3. mája (VaticanNews) V dnešnej Sýrii je Cirkev svetlom uprostred temnoty, myslí si farár latinskej farnosti v Aleppe, ktorá zahŕňa 600 kresťanských rodín. Zdôrazňuje, že napriek nepredstaviteľne ťažkým životným podmienkam sa kresťania snažia spustiť procesy zdola, ktoré pripravujú pôdu pre novú budúcnosť krajiny. Zameriavajú sa na vzdelávanie a prácu s mladými ľuďmi, ktorí sú „neuveriteľne dynamickí a plní energie“.

Bahjat Karakach dobre pozná Aleppo, keďže sám z tohto mesta pochádza. Zdôrazňuje, že situácia je veľmi ťažká. K následkom vojny, ktorá trvá už 13 rokov, sa pridávajú škody spôsobené zemetrasením a katastrofálna hospodárska situácia. Sýrčania tiež intenzívne pociťujú dôsledky konfliktu v Gaze. OSN obmedzila potravinovú pomoc. Štát prakticky neexistuje. Nezaujíma sa o vzdelávanie ani o zdravotnícke služby. Za lekársku starostlivosť vrátane operácií si musia platiť z vlastného vrecka. Prenájom bytu stojí viac ako priemerný plat. Ľudia dokážu prežiť len s pomocou príbuzných z usadlosti a s podporou charitatívnych organizácií vrátane cirkevných.

Ako pre AsiaNews povedal františkánsky farár, Cirkev sa okrem núdzovej charity snaží položiť základy pre budúcnosť Sýrie. Angažuje sa v oblasti vzdelávania a zmierenia, ktoré Sýrčanom otvárajú nové perspektívy. Spolupráca zdola nahor je spôsob, ako prelomiť múr nedôvery a obnoviť vzťahy, hovorí páter Karakach. Zdôrazňuje, že tomu napomáha prístup mladých ľudí, ktorí vždy prejavujú nadšenie a sú plní energie, hoci ich každodenný život je pomerne zložitý. Aj ten, kto študuje, si musí nájsť prácu, hoci len v čiernej ekonomike, aby pomohol rodine.

Kňaz z Aleppa však zdôrazňuje, že do obnovy Sýrie sa musí zapojiť aj svet. Nechceme len prosiť o pomoc, môžeme obnoviť našu krajinu, ale je potrebné riešenie krízy, na ktorom sa bude podieľať medzinárodné spoločenstvo, ktoré, zdá sa, nemá záujem o stabilizáciu regiónu, hovorí františkán.

Krzysztof Bronk – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240503025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]