[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazský deň eparchie venovali téme zneužívania a ochrane maloletých
P:3, 03. 05. 2024 09:29, DOMFoto: Jaroslav Fabian


Košice 3. apríla 2024 (TK KBS/TS KE) Vo štvrtok 2 apríla sa v priestoroch Biskupského úradu Košickej eparchie konal kňazský deň za účasti arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ, košického eparchiálneho biskupa a väčšiny kňazov Košickej eparchie. Program sa začal modlitbou tretej hodinky, pokračoval tmou, ktorá je aktuálna v Cirkvi: Zneužívanie a ochrana maloletých v Cirkvi.

Kňazi si vypočuli sériu prednášok, ktoré viedol tím Centra na ochranu maloletých v Košiciach, ktoré je súčasťou Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. 

Tím pod vedením Mons. Mareka Forgáča, pomocného košického biskupa a predsedu Komisie KBS na ochranu maloletých v Cirkvi tvorili ešte psychologička Jana Bieščad Vindišová a Andrej Kačmár. V prvej prednáške biskup Forgáč predstavil tému ľudskej sexuality a telesnosti v živote kňaza. Zdôraznil, že zneužívanie maloletých je vždy zneužitím moci a autority. Ak ide o duchovnú autoritu, je to o to závažnejšie a vedie to i k strate viery. 

V druhej prednáške pani psychologička priblížila zneužívanie z psychologického pohľadu, z pohľadu obete, ktorá potom trpí neraz celoživotnou traumou. Poukázala na vzťah psychológie a pastorácie, takisto na terapiu, ktorá pomáha pri liečení týchto rán. Poslednú prednášku Andrej Kačmár zneuživanie poňal z právnického hľadiska, jednak z pohľadu cirkevného, tak aj z pohľadu civilného práva. Po každej prednáške bol priestor na diskusiu a kňazi sa otázkami živo zaujímali o danú problematiku.

Po týchto tématických prednáškach sa kňazom prihovoril vladyka Cyril s viacerými pastoračno-praktickými témami, okrem iného i nomináciami nových protopresbyterov. Lukáš Vojčík, synkel pre ekonomiku oboznámil kňazov s ekonomickými a administratívnymi záležitosťami eparchie.( TK KBS, ts ke, ml; pz ) 20240503016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]