[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ružomberku bude prvýkrát kultúrno-akademický festival Hanusove dni
P:3, 24. 04. 2024 15:55, DOMBratislava/Ružomberok 24. apríla (TK KBS) V dňoch 5. – 7. mája 2024 sa uskutoční 1. ročník mestského kultúrno-akademického festivalu Ružomberské Hanusove dni. Festival bude konať v priestoroch knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku. Témou tohto ročníka je Kresťanská kultúra – jej dedičstvo, výzvy, súčasný stav, ale aj dôležitosť jej formovania.

Hlavným hosťom Košických Hanusovych dní je spišský biskup Mons. František Trstenský. V diskusii Cirkev na severe – Choď a oprav môj dom! bude diskutovať s redemptoristom pátrom Michalom Zamkovským, riaditeľkou festivalu Campfest Lýdiou Rišovou a vysokoškolským pedagógom Jánom Hrkútom o vízii nového spišského biskupa pre svoju diecézu, o jej duchovnom a kultúrnom dedičstve a o tom, čo je v našom kresťanskom živote pokazené a ako to opraviť.

Súčasťou festivalu bude už tradične Verbum talkshow, tentokrát s témou Ladislav Hanus ako diagnostik slovenskej kultúry a kultúrnosti. Juraj Šúst sa bude spolu s novinárom Michalom Čopom a publicistom a historikom Samuelom Trizuljakom venovať Ladislavovi Hanusovi, jednej z najvýznamnejších postáv moderných slovenských dejín, ktorého 30. výročie smrti si tento rok pripomíname a ktorý je v Ružomberku pochovaný. Prednáškou o Andrejovi Hlinkovi od prof. Letza si pripomenieme tiež význam Andreja Hlinku, a to nielen ako politika, ale aj kňaza či kultúrneho budovateľa pre slovenskú kultúru.

V spolupráci s portálom Nové mesto sa v rámci festivalu koná diskusia s názvom Potrebujeme kresťanských novinárov?, v ktorej sa budeme rozprávať o tom, ako sa líši veriaci novinár od neveriaceho, ako komunikovať v médiách kresťanské hodnoty alebo o rozlíšení mediálnej manipulácie od poctivého hľadania pravdy.

V rámci komorného formátu Night Talk, ktorý je priestorom na dôverný rozhovor o náročných, no dôležitých témach, sa bude rozprávať moderátor podcastu Eros František Bartek s dominikánom Samuelom Lovásom o tom, či je sebaláska cestou do neba alebo skôr do pekla, či zohráva úlohu v zdravom vzťahu medzi mužom a ženou a aký mal byť mať v presexualizovanej dobe kresťan vzťah k telu.

Celý program festivalu je dostupný na stránke hanusovedni.sk. Predaj vstupeniek prebieha cez webovú stránku festivalu. K dispozícii je aj online permanentka, ktorá umožní sledovať program festivalu cez live stream. Náklady na realizáciu festivalu sú vyššie ako príjem zo vstupeniek a darov od partnerov. V prípade záujmu podporiť festival je možné napísať správu na adresu hanusovedni@slh.sk.

Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa – katolícke akademické spoločenstvo otvorené všetkým ľuďom hľadajúcich pravdu. Víziou spoločenstva je v zmysle odkazu Ladislava Hanusa prispieť k poznávaniu a aktívnemu rozvíjaniu kresťanskej viery a kultúry na Slovensku.

Ruzomberok, Hanusove dni, plagat

-
Kontakt pre médiá: patricia.kovacikova@slh.sk( TK KBS, pk, ml; pz ) 20240424025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]