[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sekretár pre vzťahy so štátnmi Gallagher ukončil svoju návštevu Vietnamu
P:3, 15. 04. 2024 12:59, ZAHFoto: Vatican Media


Vietnam 15. apríla (E-kai) Stretnutie s premiérom a ďalšími členmi vlády, biskupmi, absolventmi pripravujúcimi sa na kňazstvo a omše s veriacimi v Hanoji, Hue a Hočiminovom Meste (bývalý Saigon) boli hlavnými bodmi návštevy vatikánskeho sekretára pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami arcibiskupa Paula Richarda Gallaghera vo Vietnamskej socialistickej republike, ktorá sa dnes skončila. Išlo o prvú návštevu takto vysokopostaveného predstaviteľa Svätej stolice v tejto krajine.

Arcibiskup Gallagher sa 10. apríla popoludní stretol s predsedom vlády Phan Minh Chinhom, ministrom zahraničných vecí Bui Thanh Sonom a ministrom vnútra Pham Thi Thanh Trà. Podľa oficiálneho komuniké sa rozhovory uskutočnili vo „veľmi priateľskej“ atmosfére, pričom premiér Phan Minh Chin zdôraznil, že vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sú veľmi pozitívne a ešte viac ich posilnila júlová (2023) dohoda o pápežskom rezidenčnom zástupcovi vo Vietname. Túto dohodu označil za „dôležitý míľnik v histórii bilaterálnych vzťahov.“ Premiér tiež pripomenul, že Vietnam je multináboženskou krajinou s 27 miliónmi veriacich, čo predstavuje 27 % obyvateľstva, pričom katolícka komunita rýchlo rastie a v súčasnosti číta viac ako 7,2 milióna veriacich. Arcibiskup Gallagher zasa vyjadril spokojnosť s dobrými bilaterálnymi vzťahmi a vyjadril nádej, že sa čoskoro uskutoční 11. zasadnutie spoločnej pracovnej skupiny Vietnam – Vietnam. Diskutovalo sa aj o možnosti návštevy pápeža Františka vo Vietname.

Svätá stolica a Vietnam posilnili svoje vzťahy v júli minulého roka, keď Hanoj prijal vymenovanie stáleho zástupcu Svätej stolice s trvalým pobytom v krajine – vymenovanie sa uskutočnilo 24. decembra v osobe arcibiskupa Marka Zalewského, nuncia v Singapure a predtým nerezidentného zástupcu Svätej stolice.

Pápežská návšteva Vietnamu bez plných diplomatických vzťahov by však mohla vytvoriť precedens. Cieľom návštevy arcibiskupa Gallaghera vo Vietname preto môže byť urýchlenie postupov pre nadviazanie plných diplomatických vzťahov, ktoré by mohol dokončiť vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin počas cesty, ktorá je podľa niektorých informácií plánovaná na jún. V takom prípade by sa zastávka vo Vietname pridala k pápežovej ceste do Ázie, ktorá by sa mala uskutočniť v prvej polovici septembra.

Arcibiskup Gallagher tiež celebroval omšu v katedrále svätého Jozefa v Hanoji a 11. apríla navštívil Národnú detskú nemocnicu, veľkú detskú nemocnicu v Hanoji, ktorá má od roku 2005 program spolupráce s vatikánskou nemocnicou Bambino Gesù v Ríme.  Je to jeden z mnohých príkladov príspevku katolíckej komunity k rozvoju krajiny. Šéf vatikánskej diplomacie vyjadril radosť z plodov tejto iniciatívy solidarity medzi zdravotníckymi zariadeniami. Niektorým deťom prijatým do tohto zariadenia rozdal aj darčeky. Po návšteve nemocnice sa zastavil vo Vietnamskom etnologickom múzeu, kde vzdal hold starobylej histórii a kultúre krajiny. Potom navštívil cirkevnú provinciu Hue, kde sa stretol s absolventmi vyššieho seminára a predsedal omši v katedrále Hue. Poslednou etapou návštevy tajomníka pre vzťahy so štátmi vo Vietname bol bývalý Saigon, dnes Hočiminovo mesto, kde slávil svätú omšu s veriacimi a stretol sa s celou biskupskou konferenciou. Témou jeho rozhovoru s biskupmi bola otázka medzištátnej dohody o postavení stáleho pápežského zástupcu a tiež situácia miestnej cirkvi.( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20240415042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]