[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Fórum života odovzdalo v Rajeckých Tepliciach Ceny Antona Neuwirtha
P:3, 15. 04. 2024 11:26, DOMV kategórii Osobnosť cenu získal docent Karol Pastor.

Foto: Archív Fóra života


Rajecké Teplice 15. apríla (TK KBS) Traja noví laureáti si prevzali Cenu Antona Neuwirtha za ochranu života. Slávnosť sa konala v piatok 12. apríla počas medzinárodnej konferencie Vyber si život v Rajeckých Tepliciach. Cena nesie meno Antona Neuwirtha, významného slovenského lekára, diplomata a mysliteľa, ktorý bol zakladajúcim členom Fóra života.

Cenu Antona Neuwirtha udeľuje každoročne Fórum života osobám alebo organizáciám, ktoré sa významne zaslúžili o ochranu ľudského života. Tento rok ceny odovzdali predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová, predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, primátor mesta Rajecké Teplice Ambróz Hájnik a dcéra Antona Neuwirtha Anna Záborská týmto laureátom.

V kategórii Osobnosť cenu získal docent Karol Pastor (na titulnej snímke) za svoju odbornú prácu v oblasti demografie, vo vzdelávaní a riešení aktuálnych etických výziev v našej spoločnosti. Ocenenou zahraničnou osobnosťou sa stal doktor Dermot Kearney za poskytovanie zdravotnej starostlivosti a za svedectvo odvahy pri poskytovaní pomoci ženám pri odvrátení farmakologického potratu.

Tretím laureátom Ceny Antona Neuwirtha bola Nadácia Jérôme Lejeune. Ocenenie za poskytovanie komplexnej starostlivosti deťom a dospelým s Downovým syndrómom a za vzdelávanie v oblasti bioetiky prevzal jej riaditeľ Pablo Siegrist Ridruejo.

„Galavečer konferencie bol nielen oslavou týchto významných prínosov, ale aj pripomenutím hodnôt, ktoré Anton Neuwirth zastával, a výzvou pre nás všetkých, aby sme nasledovali jeho príklad v ochrane a podpore života v pravde,“ uviedla predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Večer moderoval Martin Agner, obohatilo ho vystúpenie sláčikového tria Štátneho komorného orchestra Žilina. Konferencia Vyber si život je medzinárodné podujatie, ktoré sa zameriava na diskusiu a vzdelávanie v oblasti ochrany života a ľudských práv. Je priestorom pre odborníkov, aktivistov a verejnosť na zdieľanie poznatkov a skúseností v tejto dôležitej oblasti.

Anton Neuwirth je známy svojou prácou na záchranu života poskytovaním dôstojných životných podmienok spoluväzňom vo väzniciach. Je autorstvom knihy Liečiť zlo láskou.

Jeho život je silným svedectvom o hodnotách tolerancie, znášanlivosti a úcty k človeku a je inšpiráciou pre mnohých. In memoriam získal najvyššie vyznamenanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu, ktorá dopĺňa bohatú zbierku ocenení Antona Neuwirtha, vrátane pápežského Veľkokríža Rytierskeho rádu Pia IX., Veľkokríža Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov a Pribinovho kríža I. triedy.

TK KBS informovala Andrea Žiaková( TK KBS, az, ml; pz ) 20240415036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]