[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už 550. výročie udelenia valašských privilégií valachom slávili s biskupom
P:3, 15. 04. 2024 11:10, DOMFoto: Biskup František Trstenský Facebook


Ružomberok 15. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Predstavitelia goralských obcí na Slovensku sa stretli v nedeľu v srdci Liptova v Ružomberku, a to pri príležitosti 550. výročia udelenia valašských privilégií valachom kráľom Matejom Korvínom. Nechýbalo tam ani Rádio LUMEN, ktoré sprostredkovalo priamy prenos svätej omše.

Goralov z Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša, Zamaguria a ostatných goralských enkláv v Kostole svätého Ondreja v Ružomberku privítal miestny dekan Dušan Pardel. „Dnes slávite takpovediac svoje narodeniny. 550. výročie udelenia valašských privilégií valachom kráľom Matejom Korvínom a stalo sa to práve tu v Ružomberku. A to vás privádza k vďačnosti Nebeskému Otcovi, darcovi všetkých darov, ale aj k záväzku udržiavať goralskú kultúru a dedičstvo predkov. Vzbudzuje to náš obdiv, posilňuje vašu hrdosť a identitu, vytvára priestor na stretnutie i spoluprácu,“ povedal.

Ako zástupca goralov sa prihovoril Albín Husarčík, starosta obce Liptovská Lúžna. „Budeme vyvíjať maximálnu snahu, aby zápis prvku goralská kultúra Karpát umocnil v nás pocit zdravého sebavedomia a úcte voči tradíciám iných obcí Európy a národov sveta,“ uviedol. Svätú omšu celebroval spišský biskup František Trstenský, ktorý sa prítomným veriacim z celého Slovenska prihovoril aj týmito slovami. „Ale goralské srdce je citlivé a veľké, ktoré objíme všetkých ľudí, preto vás k tomu povzbudzujem, buďte naďalej požehnaním pre regióny, v ktorých pôsobíte, pre národ, v ktorom žijete alebo štát a pre Cirkev," povedal. Popoludňajší program tvorila prezentácia goralských ľudových hudieb a súborov.

Zdroje: Rádio LUMEN/Biskup František Trstenský( TK KBS, rlu, bt, ml; pz ) 20240415035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]