[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bruseli sa konalo stretnutie tajomníkov biskupských konferencií EÚ
P:3, 13. 04. 2024 14:10, DOMFoto: Archív COMECE


Brusel 13. apríla (TK KBS) V sídle Komisie biskupských konferencií Európskej únie/EÚ/(COMECE) v Bruseli sa vo štvrtok a v piatok 11. a 12. apríla 2024 konalo pracovné stretnutie tajomníkov biskupských konferencií. Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval jej výkonný sekretár Ivan Ružička.

- Čo bolo hlavnou témou pracovného rokovania?

Hlavnou témou stretnutia boli prioritné otázky pre Katolícku cirkev vzhľadom na blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu.

- O čom ešte tajomníci hovorili?

Medzi inými, pálčivou témou bolo aj nedávne hlasovanie Európskeho parlamentu, ktorý vo štvrtok rozhodol o začlenení tzv. práva na interrupciu do Charty základných práv EÚ. Diskutovali sme o postupe riešenia, ktoré by prinieslo oddelenie propagácie práva žien a práv detí.

- Čo konkrétne v tomto smere navrhujete?

V danej otázke majú nezastupiteľnú úlohu miestne cirkvi, ktoré by podľa tajomníkov mali pracovať na zvýšení tohto povedomia v jednotlivých členských štátoch bez posilňovania polarizácie.

- Čo ďalšie témy?

Hovorilo sa o blížiacom 20. výročí rozšírenia európskeho projektu o štáty, medzi ktoré patrí i Slovenská republika. Ďalej to bola diskusia o novom rozšírení o balkánske krajiny, otvorili sa aj otázky o multikultúrnom a multináboženskom rozmere EÚ, v ktorom kresťanské komunity, napriek klesajúcemu počtu veriacich, môžu a majú byť stále významným a kreatívnym spoločenstvom.

- S akým posolsvom ste vystúpili za KBS?

Za KBS som s radosťou referoval o pripravovanom blahorečení Božieho služobníka Jana Havlika CM z rehole lazaristov, ako aj o prípravách na návštevu biskupov Ad limina apostolorum v Ríme, ktorá nás čaká začiatkom júna. Do diskusie som priniesol témy, ktoré rezonujú vo viacerých krajinách, napríklad spovedné tajomstvo a ochrana maloletých v súvislosti s trestným zákonom a spolupráca s civilnými autoritami a riešenie radikalizácie politických strán v spojení národných a kresťanských hesiel bez hlbšieho prepojenia so svedectvom evanjelia.

- Okrem pracovného rokovania bol priestor aj na iný program?

Spoločný čas bol i príležitosťou na neformálne rozhovory. Tešila ma prítomnosť Slovákov, sekretára Rady európskych biskupských konferencií Martina Michalíčka, tajomníka COMECE pre zahraničné vzťahy Mareka Mišáka, ako aj stážistky Niny Danišovej.( TK KBS, ml; kj ) 20240413002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]