[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolský nuncius v Sýrii kardinál Mario Zenari: Ideme od zlého k horšiemu
P:3, 12. 04. 2024 10:35, ZAHKardinál Zenari

Foto: Vatican Media


Sýria 12. apríla (VaticanNews) „Bohužiaľ (...), veci sú zlé, ideme od zlého k horšiemu,“ hovorí pre Vatikánsky rozhlas o situácii v Sýrii tamojší apoštolský nuncius kardinál Mario Zenari.

Ako zdôrazňuje, štatistiky – ako napríklad skutočnosť, že približne 90 % obyvateľstva žije pod hranicou chudoby – to jasne dokazujú. Vojna stále trvá, už viac ako 13 rokov, a mnohí na ňu zabudli. Preto konštatuje, že pápežova pripomienka Sýrie počas veľkonočného Urbi et Orbi znamenala pre obyvateľov tejto krajiny veľmi veľa.

Kardinál Zenari hovorí, čo sa Cirkev snaží v tejto situácii robiť.

„Organizujeme sa, aby sme sa lepšie podelili o týchto päť chlebov a dve ryby,“ hovorí vatikánsky diplomat. „Je to len táto symbolická suma napriek tomu, že je podporovaných takmer 17 miliónov ľudí. Čo však môžeme urobiť? Ako Cirkev nemôžeme vyriešiť problém chudoby, ale je lepšie aspoň bratsky zdieľať túto pomoc, ktorá prichádza a žiaľ, nezvyšuje sa,“ uvádza.

„Aj keď, samozrejme, vzhľadom na vojny, ktoré prebiehajú na Blízkom východe, na Ukrajine, môže podpora klesať. Takže sa snažíme aspoň lepšie organizovať a bratsky sa podeliť o túto pomoc,“ dodáva.

Pri takejto situácii však vidí aj svetlé stránky. Tá sa týka práve samotných ľudí. „Napriek tejto šedi, nedostatku nádeje, nedôvere, existujú aj príbehy altruizmu,“ opisuje.

„Koľko dobrých samaritánov stretávame, koľko Veroník utiera slzy týchto ľudí. A musím povedať: dobrých samaritánov či Veroník všetkých náboženstiev, ba niekedy aj bez náboženstva. Ľudia tam prichádzajú, aby pomohli, a niekoľko stoviek týchto dobrých Samaritánov a Veroník prišlo o život."( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240412019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]