[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sekretár pre vzťahy so štátmi sa stretol v Hanoji s vietnamským premiérom
P:3, 12. 04. 2024 09:26, ZAHFoto: Vatican Media


Vietnam 12. apríla (VaticanNews) Návšteva sekretára pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Mons. Gallaghera vo Vietname (9. – 14. apríla) naďalej pokračuje.

Rozhovory s premiérom Phạm Minh Chínhom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi sa niesli vo veľmi srdečnej atmosfére. Zdôraznili sa pozitívne vzťahy medzi Svätou stolicou a Vietnamom. Plánované sú ešte stretnutia s vietnamskou katolíckou komunitou v Hanoji, Hue a Hočiminovom meste.

V stredu 10. apríla sa sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Mons. Paul Richard Gallagher stretol v Hanoji s niektorými členmi vietnamskej vlády vrátane premiéra Phạm Minh Chínha, ministra zahraničných vecí Bùi Thanh Sơna a ministerky vnútra pani Phạm Thị Thanh Trà.

Rozhovory sa uskutočnili vo veľmi srdečnej atmosfére. Premiér Phạm Minh Chính uviedol, že vzťahy medzi Vietnamom a Svätou stolicou sú veľmi pozitívne a ešte viac ich posilnila dohoda o pápežskom rezidenčnom nunciovi z júla minulého roka, pričom toto porozumenie označil za dôležitý medzník v histórii bilaterálnych vzťahov. Predseda vlády zdôraznil, že Vietnam je multináboženskou krajinou s 27 miliónmi veriacich, čo predstavuje 27 % obyvateľstva a nachádza sa tam aj rýchlo rastúca katolícka komunita s viac ako 7,2 miliónov veriacich.

Mons. Gallagher vyjadril spokojnosť s dobrými bilaterálnymi vzťahmi a zdôraznil nádej, že sa čoskoro uskutoční ďalšie, v poradí jedenáste stretnutie spoločnej pracovnej skupiny Vietnam – Svätá stolica. Povedal, že je rád za prínos katolíckej komunity k rozvoju vietnamskej spoločnosti. Počas rozhovorov sa diskutovalo aj o návšteve pápeža Františka vo Vietname.

Program návštevy arcibiskupa Gallaghera zahŕňa aj eucharistickú slávnosť v katedrále svätého Jozefa v Hanoji, stretnutie so študentmi hlavného seminára v Hue so svätou omšou v katedrále „Phu Cam“, eucharistickú slávnosť v katedrále „Notre Dame“ v Hočiminovom meste a napokon stretnutie s Konferenciou biskupov Vietnamu.

V liste Cirkvi ázijského národa zo septembra minulého roka pápež František vyzval katolíckych veriacich, aby žili ako „dobrí kresťania a dobrí občania“ a vydávali svedectvo o Božej láske „bez rozdielu náboženstva, rasy alebo kultúry“. Vzťahy medzi Svätou stolicou a Vietnamom boli prerušené v roku 1975, ale od roku 1990 zaznamenali povzbudivý vývoj. V roku 2011 Benedikt XVI. vymenoval nerezidentného pápežského zástupcu. V decembri minulého roka pápež František vymenoval nuncia Mareka Zalewského za stáleho pápežského zástupcu vo Vietname.

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240412014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]