[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Budova Prvého slovenského katolíckeho gymnázia ožíva opäť vzdelávaním
P:3, 11. 04. 2024 12:40, DOMFoto: Archív Gymnázia


Kláštor pod Znievom 11. apríla (TK KBS) Súkromná základná umelecká škola pred pár dňami slávnostným spôsobom začala svoje pôsobenie v budove Prvého slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom. Do budovy sa tak vracia to, v čom tkvel jej historický význam: vzdelávanie detí a mládeže. Presne po 150 rokoch do gymnázia opäť vracia študentský život – tentokrát umelecký.

Znievske gymnázium bolo významnou inštitúciou, ktorá v 19.storočí ovplyvnila národné dejiny. Patrilo medzi tri prvé gymnáziá s vyučovacím jazykom slovenským. V prvej budove gymnázia „Točekovskom dome“ sa vyučovalo od 3. októbra 1869 do roku 1874. Budova postupne striedala majiteľov, neskôr, hlavne v 70. a 80. rokoch minulého storočia, značne chátrala.

Až v 90. rokoch minulého storočia sa uskutočnila komplexná rekonštrukcia a budova gymnázia prešla do vlastníctva obce. Po rekonštrukcii v budove  zriadilo banskobystrické biskupstvo diecéznu knižnicu. V roku 2019 sa však rozhodli knižnicu presťahovať do Badína a všetky priestory zostali prázdne.

Dať budove gymnázia dôstojné využitie a priniesť do nej život bolo pre obec veľkým cieľom. Za významný míľnik to považuje aj starosta obce Vladimír Čambor: „Je to mimoriadna a pekná chvíľa, lebo pre Kláštorčanov je stále hrdosťou, že tu bolo jedno z prvých slovenských gymnázií," uviedol.

„Bolo zatvorené presne pred 150 rokmi a nám sa podarilo naplniť víziu, že budova bude znovu využívaná. Tým, že sa do budovy vracajú deti, je jedna z najlepších vecí, ktoré sa nám mohli podariť,“ povdal starosta Čambor. Tento krok sa deje v súlade s dlhodobou koncepciou, ktorú obec v spolupráci s obyvateľmi, ale i odborníkmi spracovala v roku 2023 do memoranda.

Učitelia umeleckej školy sa v historických priestoroch cítia dobre a tešia sa ako budú zhodnocovať talenty miestnych detí. Riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy Zita Ličková uviedla: „Podarila sa nám úžasná vec: že máme krásne priestory a že máme možnosť deti z Kláštora pod Znievom vzdelávať v priestoroch, ktoré majú úžasný šarm – lebo z každého rožka tu dýcha história doplnená všetkými modernými vymoženosťami dnešnej doby.“

S budovou prvého gymnázia a jej okolím má obec i ďalšie plány. Usiluje sa, aby sa stala kultúrnym centrom obce. Jej význam je bez pochýb celonárodný, preto patrí aj v Rade partnerstva medzi priority regiónu Turiec. Veria, že sa im podarí získať granty na jej obnovu a na využitie podkrovia.

Rovnako stále živá je i myšlienka Znievskeho múzea, ktoré v súlade s dlhodobou koncepciou rozvoja obce nájde svoje priestory pod strechou gymnázia. Základom novej expozície bude jestvujúca pamätná izba, ktorá si tiež zaslúži obnovu.

TK KBS informoval František Koníček( TK KBS, fk, ml; kj ) 20240411036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]