[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Áno podpore žien a právu na život,  nie interrupciám a presadzovaniu ideológií
P:3, 11. 04. 2024 12:15, ZAHFoto: Vatican Media


Brusel 11. apríla (TK KBS) V súvislosti s hlasovaním o „Rezolúcii o zahrnutí práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ“ (2024/2655 RSP), ktoré je naplánované na 11. apríla 2024, COMECE vydáva stanovisko adresované členom Európskeho parlamentu a európskym občanom.

-

Podpora žien a ich práv nesúvisí s propagáciou interrupcií. Usilujeme sa o Európu, v ktorej môžu ženy slobodne žiť svoje materstvo a vnímať ho ako dar nielen pre seba, ale aj pre spoločnosť, a kde byť matkou nie je žiadnym obmedzením osobného, spoločenského a pracovného života. Podpora a uľahčovanie prístupu k interrupciám sú v rozpore s opravdivým záujmom o podporu žien a ich práv.

Potrat nemôže byť nikdy považovaný za základné právo. Právo na život je základným pilierom všetkých ostatných ľudských práv, s osobitným zreteľom na život tých najzraniteľnejších, najkrehkejších a bezbranných, ako je napríklad nenarodené dieťa v lone matky, migrant, starý človek či osoba so zdravotným znevýhodneným alebo chorobou. Cirkev bola v tomto učení vždy dôsledná, a „preto treba aj v našej dobe so všetkou silou a jasnosťou konštatovať, že táto obrana nenarodeného života je úzko spojená s obranou každého iného ľudského práva. Zahŕňa presvedčenie, že ľudská bytosť je vždy posvätná a nedotknuteľná, bez ohľadu na okolnosti a štádium jej vývoja. Ľudské bytosti sú samy osebe cieľom a nikdy nie prostriedkom na riešenie iných problémov. Keď toto presvedčenie zmizne, zaniknú aj pevné a trvalé základy na obranu ľudských práv, ktoré budú vždy podliehať meniacim sa rozmarom vládnucich mocností“ (Dokument Dignitas infinita o ľudskej dôstojnosti, Dikastérium pre náuku viery, apríl 2024; č. 47).

Európska únia musí rešpektovať rozmanitosť kultúr a tradícií svojich členských štátov, a tiež aj ich národné kompetencie. Európska únia nesmie vnucovať iným, či už v rámci jej hraníc alebo mimo nich, ideologické postoje týkajúce sa ľudskej bytosti, sexuality a pohlavia, manželstva a rodiny atď.

Charta základných práv EÚ nemôže zahŕňať práva, ktoré nie sú všeobecne uznané a ktoré vytvárajú rozpory. V európskom ani medzinárodnom práve neexistuje všeobecne uznané právo na umelý potrat, pričom spôsob, akým sa táto záležitosť rieši v ústavách a zákonoch členských štátov, sa značne líši. Charta musí rešpektovať „rozmanitosť kultúr a tradícií národov Európy“, ako aj „ústavné tradície a medzinárodné záväzky vlastné členským štátom“, ako sa uvádza v jej preambule.

Stály výbor COMECE:

Mariano Crociata
biskup z Latiny (Taliansko), predseda

Antoine Hérouard
arcibiskup z Dijonu (Francúzsko), prvý podpredseda

Nuno Brás da Silva Martins
biskup z Funchalu (Portugalsko), podpredseda

Czeslaw Kozon
kodanský biskup (Škandinávia), podpredseda

Rimantas Norvila
vilkaviškisský biskup (Litva), podpredseda

Zdroj: COMECE, Marek Mišák( TK KBS, com, mm, ml; kj ) 20240411034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]