[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na banskoštiavnickej Kalvárii otvorili cez víkend tohtoročnú pútnickú sezónu
P:3, 09. 04. 2024 11:50, DOMBanská Štiavnica 9. apríla (TK KBS/Rádio LUMEN) Na banskoštiavnickej Kalvárii cez víkend otvorili tohtoročnú pútnickú sezónu. Urobili tak počas slávnostnej svätej omše v dolnom kostole. Počas nej zároveň oznámili, že pápež František udelil veriacim, ktorí navštívia Kalváriu, možnosť získať úplné odpustky pri liturgických sláveniach a aj mimo nich.

Pútnická sezóna na Kalvárii v Banskej Štiavnici bude každý rok trvať od Nedele Božieho milosrdenstva do nedele po sviatku Povýšenia svätého Kríža. Podľa dekana Norberta Ďurdíka aj jej otvorenie nebolo vôbec náhodné. Božie milosrdenstvo je spojené s Kristovým krížom a celým vykupiteľským dielom, aj s jeho zmŕtvychvstaním, veď napokon je aj v oktáve nedele Pánovho zmŕtvychvstania,“ uviedol.

Slávnostnú svätú omšu slúžil duchovný správca Centra univerzitnej pastorácie v Martine Ivan Moďoroši. V príhovore povedal, že Božie milosrdenstvo je nádejou pre nás všetkých, aj pre celý svet: „Myslím si, že je to jeden z najzávažnejších sviatkov, ktorý je teraz ešte viac aktuálny v súvislosti s tým, čo sa deje na Ukrajine aj všade. Jednoducho si myslím, že to je dôležitý odkaz. Že je to Božie proroctvo aj pre nás, pre našu dobu.“

Na Kalvárii bude tento rok pravidelný program. Podľa predsedu Kalvárskeho fondu Martina Macharíka bude vždy aj pri inom objekte. V máji to bude stredný kostol, v ktorom je aj kópia svätých schodov. „Stredný kostol bude po mnohých desaťročiach opäť použitý na omšu,“ povedal Macharík. Novinkou na Kalvárii v Banskej Štiavnici sú od tejto sezóny aj odpustky, ktoré môžu veriaci získať, ako to určil pápež František.

„Veľmi sme vďační Svätému Otcovi a aj nášmu diecéznemu biskupovi Mariánovi Chovancovi za to, že nám sprostredkoval túto možnosť, poprosil o udelenie týchto milostí Svätého Otca Františka cez apoštolskú penitenciáriu,“ povedal Norbert Ďurdík. V júni sú veriaci pozvaní osláviť na Kalvárii v Banskej Štiavnici aj slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.

Zdroj: Rádio LUMEN( TK KBS, rl, ml; pz ) 20240409031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]