[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Skalke sa konala púť k Božiemu milosrdenstvu a začali Benediktínsky rok
P:3, 08. 04. 2024 15:55, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Skalka 8. apríla (TK KBS) V Nedeľu Božieho milosrdenstva 7. apríla 2024 sa za účasti množstva veriacich konala v Diecéznej svätyni v Skalke pri Trenčíne púť k Božiemu milosrdenstvu. Program púte sa popoludní začal pobožnosťou pri Kaplnke Božieho milosrdenstva, po ktorej nitriansky biskup Mons. Viliam Judák požehnal nový obraz. Po požehnaní obrazu namaľovaného podľa vízie sv. Faustíny, prítomní veriaci v procesii putovali na Malú Skalku, kde sa zúčastnili na slávnostnej svätej omši celebrovanej nitrianskym biskupom a ďalšími kňazmi, aby tak spoločne oslávili Nedeľu Božieho milosrdenstva, a zároveň začali aj Benediktínsky rok pri príležitosti 800. výročia založenia Benediktínskeho opátstva na Skalke.

Mons. Viliam Judák, ako hlavný celebrant liturgickej slávnosti vo svojej homílii upriamil pozornosť prítomných veriacich na skutočnosť Božieho milosrdenstva a uvažoval nad tým, ako ľudí  kríž v čase po Veľkej noci učí o Božej láske, keď povedal, že veriť v túto lásku znamená veriť v Božie milosrdenstvo. Okrem iného pripomenul aj iné paralely súvisiace s prejavmi Božieho milosrdenstva, ktoré v dobrom zamávali aj s neveriacimi a učia nás o sile odpustenia a samotného milosrdenstva, pričom poukázal na príklad sv. Jána Pavla II. pápeža v dôvernom rozhovore s Mehmetom Alim Agcom, ktorý na neho v roku 1981 spáchal atentát, a ktorý napokon sám takto zažil prejav milosrdenstva a odpustenia za svoj čin. Keďže sa púť aj liturgická slávnosť na Skalke konali pri spomínanom 800. výročí založenia Benediktínskeho opátstva na Skalke, Slovenská pošta k tomuto významnému výročiu vydala aj novú poštovú známku a pamätný list, ktoré Mons. Viliam Judák v závere liturgickej slávnosti požehnal.

V rámci Benediktínskeho roka sa v roku 2024 v Skalke pri Trenčíne budú konať dekanátne púte archidiakonátov Nitrianskej diecézy 20. apríla (Bánovce nad Bebravou, Bošany Topoľčany), 18. mája (dekanáty Nemšová, Nitrianske Rudno, Trenčín), 15. júna (dekanáty Nové Zámky, Štúrovo, Šurany, Želiezovce), 28. septembra (dekanáty Nitra, Lužianky, Močenok) a 19. októbra (dekanáty Hronský Beňadik, Vráble, Zlaté Moravce, Radošina), ktoré vždy vyvrcholia liturgickými sláveniami za účasti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka, alebo pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240408029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]