[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mobilná klinika sv. Pátra Pia pomáha v Mozambiku aj vďaka Slovákom
P:3, 08. 04. 2024 15:22, ZAHMozambik 8. apríla (TK KBS) Mobilná klinika sv. Pátra Pia pomáha v Mozambiku aj vďaka slovenským dobrodincom. Záštitu nad klinikou v marci tohto roka prevzalo občianske združenie Dobrota pre Afriku.

Projekt Mobilná klinika sv. Pátra Pia vznikol v roku 2019 na podnet slovenského laického misionára Petra Pagáča v spolupráci s miestnym biskupom Diamantinom Guapo Antunes, IMC z diecézy Tete na severe Mozambiku. Cieľom je pomoc so zabezpečením zdravotnej starostlivosti pre chudobných obyvateľov v odľahlých hornatých oblastiach, najmä pre deti.

Mozambik patrí medzi najchudobnejšie africké krajiny a zdravotná starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni. Úmrtnosť na bežné infekčné ochorenia, maláriu a iné choroby je pomerne vysoká, pretože sa chorí častokrát nemajú ako dopraviť do niekoľko kilometrov vzdialenej nemocnice.  Po následkoch tropického cyklónu v roku 2019 vznikla naliehavejšia potreba pomoci najchudobnejším obyvateľom v tomto regióne. Diecéza Tete má rozlohu dvakrátviac ako Slovensko a lekárska starostlivosť nie je bežne dostupná. S pomocou slovenských dobrodincov zorganizoval Peter Pagáč kúpu ojazdeného automobilu, ako aj personálne a materiálne zabezpečenie mobilnej kliniky – kúpa liekov a zdravotného materiálu. Dvaja lekári denne ošetria priemerne vyše 100 pacientov.

Momentálne vznikla urgentná potreba zakúpenia nového automobilu, pretože doteraz používané auto musia takmer každý týždeň opravovať, posledná porucha vyradila auto z prevádzky na štyri dni, a tak je vždy zastavená aj činnosť mobilnej kliniky. Majú síce k dispozícii motorku, ale na nej nemôžu previezť potrebný zdravotný materiál, lieky, ani pacientov do nemocnice v prípade veľmi vážneho stavu. Jazda po afrických prašných a kamenistých cestách je možná len na terénnom vozidle – nie je to luxus, ale nevyhnutnosť. Na kúpu vozidla Toyota Hilux potrebuje mobilná klinika 42 000 eur.

„Pozývame všetkých ľudí dobrej vôle zapojiť sa akoukoľvek čiastkou do tohto projektu, aby zdravotná starostlivosť mohla pokračovať a aby zbytočne nezomierali najmä deti, ktoré by inak mohli prežiť. Svedčí o tom aj posledný prípad, ktorý sa stal na Bielu sobotu: 10-ročné dievčatko doviedla mama s vysokou horúčkou 40,4 °C. Po otestovaní jej zistili maláriu. Dostala Paralen, antimalariká a vodný kúpeľ z rieky Zambezi, o pol hodinu jej horúčka klesla na 39,1 °C, čo bolo dobré znamenie. Peter sa s ňou podelil o svoju polievku, ktorú mal so sebou – bola to jej prvá polievka v živote, keďže Afričania nepoznajú polievky. Bez rýchlej pomoci by dievčatko ťažkú maláriu nemalo šancu prežiť,“ avizuje Mária Gáliková zo združenia Dobrota pre Afriku.

Finančné príspevky je možné posielať na číslo účtu: IBAN: SK47 1100 0000 0029 2290 8903, názov účtu: Dobrota pre Afriku, do správy pre prijímateľa napíšte: Mobilná klinika sv. Pátra Pia. „Vašou odplatou bude modlitba chudobného, ktorému pomôžete. Biskup Diamantino slúži každý deň o 6:30 svätú omšu aj za všetkých slovenských dobrodincov. Nech vás Pán požehná za Vašu dobrosrdečnosť,“ uvádza Gáliková. Bližšie informácie je možné nájsť na Facebooku Dobrota pre Afriku, na internetovej stránke www.dobrotapreafriku.sk alebo na tel.č. 0903 227 594 (Mária Gáliková, koordinátorka projektu).

TK KBS informovala Mária Gáliková ( TK KBS, mg, ml; pz ) 20240408026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]