[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Nech neustane naša modlitba za pokoj a spravodlivý mier
P:3, 08. 04. 2024 12:22, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 8. apríla (VaticanNews) Po poludňajšej modlitbe Raduj sa, nebies Kráľovná, v Nedeľu Božieho milosrdenstva, vyslovil pápež František výzvy k pokoju v krajinách konfliktov a pripomenul tiež Deň športu na podporu rozvoja a mieru, ktorý vyhlásilo OSN na 6. apríl s cieľom „uznať pozitívnu úlohu, ktorú šport a fyzická aktivita zohrávajú v komunitách a v živote ľudí na celom svete“.

Svätý Otec najprv prítomných veriacich pozval k modlitbe za obete tragédie v Južnej Afrike: „Chcel by som vyjadriť spomienku na ľudí, ktorí pred niekoľkými dňami zahynuli pri havárii autobusu v Južnej Afrike. Modlime sa za nich a za ich rodiny.“ Následne pápež František upriamil pozornosť na sobotňajší Deň športu za rozvoj a mier (The International Day of Sport for Development and Peace), ktorý má tento rok tému „Šport na podporu mierových a inkluzívnych spoločností“. Pápež uviedol: „Včera bol Medzinárodný deň športu za rozvoj a mier. Všetci vieme, ako veľmi môže praktizovanie športu prispieť k otvorenej a solidárnej spoločnosti bez predsudkov. Na to však potrebujeme vedúcich a trénerov, ktorých cieľom nie je len víťazstvo alebo zarábanie peňazí. Podporujme šport, ktorý podporuje sociálne priateľstvo a bratstvo!“

Napokon Svätý Otec opäť vyzval k ukončeniu konfliktov v rôznych častiach sveta, keď povedal: „Nech naša modlitba za pokoj, za spravodlivý a trvalý mier, neustane, najmä za sužovanú Ukrajinu, za Palestínu a Izrael. Nech Duch Zmŕtvychvstalého osvieti a podporí tých, ktorí pracujú na znižovaní napätia a podporujú gestá, ktoré umožňujú rokovania. Nech Pán dá vedúcim predstaviteľom schopnosť trochu sa zastaviť a rokovať, vyjednávať.“

Medzinárodný deň športu za rozvoj a mier vo Vatikáne

Pri príležitosti spomínaného Dňa športu privítalo v nedeľu ráno vatikánske športové združenie Athletica Vaticana argentínskeho šampióna padelu Fernanda Belasteguína, ktorý navštívil aj vatikánsky „Detský dispenzár sv. Marty“, ktorý pomáha chudobným rodinám s malými deťmi.

Fernando Belasteguín je považovaný za najlepšieho hráča padelu všetkých čias a 16 rokov po sebe mu patrí 1. miesto svetového rebríčka. Do Vatikánu prišiel spolu s manželkou a tromi deťmi, pričom navštívili aj Vatikánske záhrady a Baziliku sv. Petra.

Privítala ich riaditeľka dispenzára, rehoľná ses. Anna Luisa Rizzellová a viceprezidentka združenia Athletica Vaticana Valentina Giacomettiová. Na stretnutí bola prítomná aj riaditeľka Vatikánskeho padelu Alessandra Turcová. Svetový šampión uviedol: „Oficiálna prítomnosť Athletica Vaticana vo svete padelu je dôležitá práve preto, že pripomína základné hodnoty, ako je solidarita a inklúzia prostredníctvom športu a predovšetkým prostredníctvom takej populárnej disciplíny, akou je padel.“ Fernando Belasteguín povzbudil k tomu, aby „bolo umožnené hrať dievčatám a chlapcom so zdravotným postihnutím a najkrehkejším ľuďom“, pričom ponúkol „seba k dispozícii“ pre ďalšie iniciatívy.

Dodajme, že v piatok 5. apríla zorganizovala Athletica Vaticana inkluzívne zápasy v padeli, do ktorých sa zapojili mladí ľudia s autizmom a Downovým syndrómom a ich rodiny. Argentínskeho šampióna privítali i v Ríme na ihrisku, v sobotu 6. apríla popoludní, za prítomnosti prezidenta Medzinárodnej federácie padelu Luigiho Carrara.

Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240408022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]