[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 06. 05. 2024   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štátne vyznamenanie Fibyho bude v Múzeu obetí komunizmu v Košiciach
P:3, 05. 04. 2024 07:51, DOM



Foto: Archív Múzea obetí komunizmu


Košice 5. apríla (TK KBS) Štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, ktoré prezidentka SR Zuzana Čaputová udelila v januári tohto roka disidentovi a tajnému kňazovi Rudolfovi Fibymu in memoriam, bude uložené v Múzeu obetí komunizmu v Košiciach. Necelé tri mesiace od prevzatia ceny tak rozhodla rodina košického vedca a programátora.

Rudolf Fiby bol vedec, kňaz, intelektuál, matematik, osobnosť Sviečkovej manifestácie, ale aj redaktor samizdatovej literatúry. Roky žil a pracoval v Košiciach. Významnú, ale málo známu, osobnosť Slovenska necelých desať rokov po jeho smrti ocenila prezidentka Zuzana Čaputová za mimoriadne zásluhy o demokraciu, jej rozvoj, ľudské práva, slobody a ich ochranu.

Získané štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy si prevzala z rúk hlavy štátu sestra Rudolfa Fibyho prof. Eva Mišurová, ktorá ho však na základe rozhodnutia rodiny odovzdala tento týždeň Múzeu obetí komunizmu. Udialo sa tak symbolicky vo štvrtok 4. apríla o tretej popoludní na Moyzesovej ulici 24 v Košiciach.

„Veľmi nás prekvapilo, keď nám v týždni pred Veľkou nocou zavolala pani profesorka Eva Mišurová a oboznámila nás s rozhodnutím rodiny, uložiť vyznamenanie zomrelého brata do nášho múzea. Takúto ponuku sme nemohli odmietnuť a vysoko si ju vážime. Okrem iného nás teší aj skutočnosť, že práve v týchto priestoroch doktor Fiby roky pracoval a pôsobil,“ hovorí Pavol Hric, riaditeľ Múzea obetí komunizmu v Košiciach.

V budove múzea, ktorej priečelie zdobí pamätná tabuľa, sa okrem iných expozícií aktuálne nachádza aj Knižnica samizdatu a exilovej literatúry Rudolfa Fibyho. „Nadobudnuté vyznamenanie bude mať vo výstavných priestoroch určite čestné miesto a ešte viac znásobí život a dielo tejto významnej, ale málo známej osobnosti nášho mesta pre celú spoločnosť,“ dodal Pavol Hric.

Kto bol Rudolf Fiby?

Rudolf Fiby (1946 – 2014) sa narodil v Nitre, vyštudoval matematiku a získal titul RNDr., učil na UK v Bratislave, ale po previerkach v roku 1974 bol zo školy vylúčený. Začal pracovať v SAV, kde sa venoval umelej inteligencii a viedol aj časopis v danej problematike. Dosiahol niekoľko pozoruhodných výsledkov, o ktorých ešte možno budeme v budúcnosti  počuť. Koncom roka 1992 si začal hľadať prácu v Košiciach a nastúpil do spoločnosti APEX ako programátor. Bol nadšencom nových XML technológií v programovaní a v posledných rokoch pracoval na vývoji hybridnej televízie (HbbTV). Mal výrazný podiel na tvorbe prvých aplikácií pre hybridné vysielanie, ktoré sa vo svete bežne používa a aj na Slovensku sa pomaly rozvíja. Svoju odbornú prácu bral vážne, ale nezostal zameraný iba na túto oblasť, a venoval sa predovšetkým duchovnému životu. Mnohým ľuďom sa stal neoceniteľným pomocníkom, dôverníkom a duchovným sprievodcom.

Rudolf Fiby patril medzi ľudí, ktorí vymysleli a vybudovali podzemnú tlačiareň, kde sa za čias totality vytlačilo tisíce strán samizdatových časopisov a kníh. Táto činnosť prinášala veľké riziko postihnutia za tzv. protištátnu činnosť. V marci 1988 sa ako predstaviteľ Spoločenstva Fatima aktívne podieľal na príprave Sviečkovej manifestácie v Bratislave, ktorá bola dôležitým medzníkom v zápase o slobodu aj ponovembrovú demokraciu. Ako tajný kňaz slúžil sväté omše a evanjelizoval v malých spoločenstvách, rodinách, či na chalupách v prírode. Hoci po páde režimu mal možnosť slúžiť aj verejne, zostal aj naďalej kňazom malých rehoľných či laických spoločenstiev a zostal pracovať vo svojom odbornom povolaní. Po dvojročnej ťažkej chorobe zomrel 9. októbra 2014. Pochovaný je na Verejnom cintoríne v Košiciach.

TK KBS informoval Pavol Hric



( TK KBS, phr, ml; kj ) 20240405010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]