[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rímskokatolícki biskupi a protestantskí duchovní s prezidentom Zelenským
P:3, 04. 04. 2024 09:21, ZAHFoto: Vatican Media


Ukrajina 4. apríla (VaticanNews) Zástupcovia rímskokatolíckej cirkvi a protestantských spoločenstiev na Ukrajine sa stretli s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Išlo o prvé rozhovory v takomto formáte. Okrem vzájomného priania veľkonočných pozdravov sa riešili dôležité témy, medzi nimi aj možné povolávanie kňazov do armády.

„Zdôraznili sme, že ak budú pastieri alebo osoby zodpovedné za humanitárny sektor, vrátane Caritas a všetkých jej pobočiek, mobilizovaní, spôsobí to veľké problémy,“ povedal po stretnutí kyjevsko-žytomyrský biskup Vitalij Kryvický. Podľa internetovej stránky Katolíckej cirkvi na Ukrajine sa diskutovalo aj o výzvach súvisiacich s pastoráciou kaplánov. Okrem iného sa dotkli aj otázky nostrifikácie diplomov vyšších seminárov a katolíckych univerzít.

Ukrajinský prezident zaželal predovšetkým víťazstvo vo vojne proti ruským okupantom. „Určite príde vďaka našim vojakom, národu a vašim úprimným modlitbám,“ povedal Volodymyr Zelenský. Ako zdôraznil, je dôležité, aby ľudia mohli prísť za kňazmi, porozprávať sa s nimi a modliť sa. Osobitne sa poďakoval za službu vojenských kaplánov. „Vďaka vám majú naši chlapci a dievčatá na fronte možnosť komunikovať a cítiť vašu podporu,“ zdôraznil. Ďalej povzbudil k spolupráci medzi cirkvami nielen na Ukrajine, ale aj v zahraničí a pripomenul, že cirkevné spoločenstvá majú dôležitý vplyv na spoločnosť.

Za Rímskokatolícku cirkev sa na stretnutí zúčastnili biskup Charkovsko-Zaporižskej diecézy Pavel Hončaruk, biskup Odesko-Symferopoľskej diecézy Stanislav Szyrokoradiuk, biskup Kameneckej diecézy Leon Dubravský, biskup Mukačevskej diecézy Mykola Petro Lučok, biskup Kyjevsko-Žitomirskej diecézy Vitalij Kryvický a predseda latinského episkopátu Ukrajiny, lucký biskup Vitalij Skomarovský.

Krzysztof Dudek SJ Vatikán( TK KBS, VaticanNews, kd, ml; kj ) 20240404019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]