[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V uliciach miest a obcí sa konali opäť verejné pobožnosti krížových ciest
P:3, 30. 03. 2024 09:00, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Bratislava 30. apríla (TK KBS) V Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok) sa v uliciach viacerých miest a obcí konali opäť verejné pobožnosti krížových ciest. 

Nitra (na titulnej snímke) 

Krížovú cestu obetovali za mládež a rodiny a ich problémy

Na Veľký piatok 29. marca 2024 sa v Nitre uskutočnila tradičná pobožnosť krížovej cesty mestom. Prilákala množstvo veriacich, ktorí v prítomnosti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a kňazov nitrianskych farností vo veľkom zástupe meditovali jednotlivé zastavenia.

Tie boli už tradične situované na križovatkách ulíc, ale aj pri budove Krajského súdu, Daňového úradu, Ústavu na výkon väzby a trestu odňatia slobody, Mestského cintorína, obchodného centra, Mestského i Okresného úradu či Fakultnej nemocnice.

Symbolicky tak mali poukazovať na životné situácie, v ktorých sa ľudia pri svojich bežných životoch ocitajú a v ktorých by si mali uvedomovať svoje kresťanstvo.

Pobožnosť preto nie je sprevádzaná hranými formami výjavov jednotlivých zastavení, ako v iných mestách, či obciach. Je meditatívna a jej jediným symbolom bol drevený kríž v čele procesie.

Pobožnosť viedol farár farnosti Nitra – Kalvária P. Ján Štefanec SVD, a bola obetovaná za mládež a rodiny a ich problémy.

Záverečnou modlitbou ju zakončil biskup Viliam na Nitrianskej Kalvárii pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie.

Tradícia krížovej cesty ulicami mesta má už viac ako 20 rokov a prerušená bola iba v dvoch prípadoch počas pandémie COVID-19. (Zdroj: Tibor Ujlacký)

Prešov

V uliciach Prešova sa na Veľký piatok opäť konala tradičná živá krížová cesta.

V uliciach Prešova sa na Veľký piatok opäť konala tradičná živá krížová cesta. Ako za organizátorov povedal rímskokatolícky farár Peter Gombita, išlo o 16. ročník tohto veľkonočného podujatia, pričom sa na ňom zúčastnilo približne 4 000 ľudí, čo je dosiaľ najviac.

Živá krížová cesta mala priniesť príležitosť na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia.

Gombita vyzdvihol, že vzhľadom na množstvo ľudí išiel z davu pokoj. „Tá atmosféra prispieva k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, čo dobré sme urobili, ako napraviť to, čo sme pokazili, akou cestou chceme ísť, prečo Ježišovi Kristovi toľko ubližovali a aké veľké je zlo, ktoré človek dokáže spôsobiť tomu druhému,“ povedal.

Pripomenul, že v súčasnosti je často nálada v rodinách, v spoločnosti či vo svete napätá. Aj preto sa podľa neho prišlo pozrieť na oživenie najsilnejšieho kresťanského príbehu do centra mesta zrejme rekordné množstvo divákov.

„Zažívame smútok, nostalgiu, nepochopenie a začína sa nám žiť ťažšie – aj keď máme viacej chleba a klobásy či modernejšie veci,“ uviedol s tým, že ak človeka bolí duša a cíti prázdnotu, neraz sa obracia aj na vieru.

„Ak chcú ľudia nájsť pokoj, musia si uvedomiť hodnotu života, že je to veľký dar. Ak chcú byť šťastní, musia sa pričiniť o šťastie iných, robiť dobro, pomáhať, budovať vzťahy. Každý sa bude potom cítiť lepšie,“ pripomenul Gombita.

Podľa jeho slov je sila živej krížovej cesty, ktorá sa podobá divadlu, v tom, že ide zároveň o modlitbu, zobrazenie toho, čo Kristus hovoril, a aj hlboký zážitok.

Na jej príprave a realizácii sa podieľali dobrovoľníci z farnosti Prešov-Nižná Šebastová, nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život, Park kultúry a oddychu v Prešove a mesto Prešov. (Zdroj: TASR)

Pezinok

 

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240330005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]