[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež katolíkom Svätej zeme: Ďakujem vám, že viete dúfať proti nádeji
P:3, 27. 03. 2024 13:45, ZAHVatikán 27. marca (VaticanNews) „Drahí bratia a sestry, kresťanské spoločenstvo Svätej zeme bolo po stáročia nielen strážcom miest spásy, ale neustále vydávalo svedectvo o tajomstve Pánovho umučenia prostredníctvom vlastného utrpenia,“ píše pápež František katolíkom Svätej zeme. Prinášame plné znenie listu.

Drahí bratia a sestry.

Už dlho na vás myslím a každý deň sa za vás modlím. Ale teraz, v predvečer tejto Veľkej noci, ktorá pre vás znamená veľa umučenia a ešte málo vzkriesenia, cítim potrebu napísať vám, aby som vám povedal, že vás nosím vo svojom srdci. Som blízko vám všetkým, vo vašich rôznych obradoch, drahí katolícki veriaci roztrúsení po celej Svätej zemi. Som blízko najmä k tým, ktorí v tomto čase najbolestnejšie trpia absurdnou tragédiou vojny, k deťom, ktorým je odopretá budúcnosť, k tým, ktorí plačú a trpia, k tým, ktorí prežívajú úzkosť a zmätok.

Veľká noc, srdce našej viery, je o to významnejšia pre vás, ktorí ju slávite na miestach, kde Pán žil, zomrel a vstal z mŕtvych: nielen dejiny, ale ani geografia spásy by neexistovali bez Zeme, ktorú ste po stáročia obývali, kde chcete zostať a kde je dobré, aby ste zostali. Ďakujem vám za vaše svedectvo viery, ďakujem za lásku medzi vami, ďakujem vám, že viete dúfať proti každej nádeji.

Želám si, aby každý z vás pocítil moju náklonnosť ako otca, ktorý pozná vaše utrpenie a vašu námahu, najmä v týchto posledných mesiacoch. Spolu s mojou náklonnosťou nech pocítite aj náklonnosť všetkých katolíkov sveta! Nech Pán Ježiš, náš Život, ako dobrý Samaritán vyleje na rany vášho tela a duše olej útechy a víno nádeje.

Keď na vás myslím, prichádza mi na um púť, ktorú som medzi vami absolvoval pred desiatimi rokmi; a osvojujem si slová, ktoré pred päťdesiatimi rokmi adresoval všetkým veriacim svätý Pavol VI, prvý Petrov nástupca, ktorý sa vydal na púť do Svätej zeme: „Pokračovanie stavu napätia na Blízkom východe bez toho, aby sa podnikli rozhodné kroky na dosiahnutie mieru, predstavuje vážne a neustále nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje nielen pokoj a bezpečnosť týchto národov – a mier celého sveta –, ale aj niektoré hodnoty, ktoré sú z rôznych dôvodov mimoriadne drahé veľkej časti ľudstva“ (Apošt. exhortácia Nobis in Animo).

Drahí bratia a sestry, kresťanské spoločenstvo Svätej zeme bolo po stáročia nielen strážcom miest spásy, ale neustále vydávalo svedectvo o tajomstve Pánovho umučenia prostredníctvom vlastného utrpenia. A svojou schopnosťou vstať a ísť vpred ohlasovalo a naďalej ohlasuje, že Ukrižovaný vstal z mŕtvych, že sa prostredníctvom znamení umučenia zjavil učeníkom a vystúpil na nebesia, berúc naše utrápené, ale vykúpené ľudstvo k Otcovi. V týchto temných časoch, keď sa zdá, že tma Veľkého piatku pokrýva vašu zem a príliš veľa častí sveta znetvorených márnou hlúposťou vojny, ktorá je vždy a pre všetkých krvavou prehrou, ste pochodňami zapálenými v noci; ste semienkami dobra v krajine zmietanej konfliktom.

Za vás a s vami sa modlím: „Pane, ty, ktorý si náš pokoj“ (porov. Ef 2, 14 – 22), ty, ktorý si vyhlásil, že blahoslavení sú tvorcovia pokoja (porov. Mt 5, 9), zbav ľudské srdce nenávisti, násilia a pomsty. Hľadíme na teba a nasledujeme teba, ty odpúšťaš, si tichý a pokorný srdcom (porov. Mt 11, 29). Daj, aby nám nikto neukradol z našich sŕdc nádej na to, že vstaneme a budeme vzkriesení s tebou, daj, aby sme sa neunavili potvrdzovať dôstojnosť každého človeka bez rozdielu náboženstva, etnickej alebo národnostnej príslušnosti, počnúc tými najkrehkejšími: ženami, staršími, malými a chudobnými.“

Bratia, sestry, chcem vám povedať: nie ste sami a my vás nenecháme samých, ale zostaneme s vami solidárni prostredníctvom modlitby a usilovnej charity v nádeji, že sa k vám budeme môcť čoskoro vrátiť ako pútnici, pozrieť sa vám do očí a objať vás, lámať chlieb bratstva a kontemplovať tie sadenice nádeje, ktoré vyrástli z vašich semien, roztrúsených v smútku a pestovaných s trpezlivosťou.

Viem, že vaši pastieri, rehoľníci a rehoľníčky sú vám blízki: zo srdca im ďakujem za to, čo urobili a naďalej robia. Nech zlato jednoty rastie a žiari v tégliku utrpenia aj s bratmi a sestrami iných kresťanských konfesií, ktorým chcem tiež prejaviť svoju duchovnú blízkosť a vyjadriť svoje povzbudenie. Prinášam vás všetkých vo svojich modlitbách.

Žehnám vás a vzývam na vás ochranu Panny Márie, dcéry vašej krajiny. Obnovujem svoju výzvu všetkým kresťanom sveta, aby vám dali pocítiť svoju konkrétnu podporu a aby sa bez únavy modlili, aby všetci obyvatelia vašej drahej krajiny konečne dosiahli pokoj.

S pozdravom,
František

Rím, Svätý Ján Lateránsky, Svätý týždeň 2024

Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240327035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]