[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Kostole sv. Petra a Pavla v Nitre bude starobylá liturgia Temných hodiniek
P:3, 27. 03. 2024 12:13, DOM



Nitra 27. marca (TK KBS) Na Veľký piatok 29. marca 2024 o 19,30 hod sa vo farskom Kostole sv. Petra a Pavla – Františkáni v Nitre bude konať starobylá liturgia Temných hodiniek. Zaznejú pri nej výnimočné zborové spevy od najslávnejšieho španielskeho renesančného autora De Vittoria a pôsobivý spev Miserere mei od Gregoria Allegriho. V liturgii sa predstaví Nitriansky komorný orchester ZOE.

Nitra, temne hodinky

Tento starobylý spev ofícia (Liturgie hodín) sa praktizuje len tri dni počas roka. V štvrtok, piatok a v sobotu Veľkého týždňa, pričom sa môže modliť už v predvečer, v tieto dni sa nazýva Temnými hodinkami – Tenebræ. Modlitba matutína je tvorená žalmami, čítaniami zo Svätého písma a cirkevných otcov, pretkávaná krásnymi responzóriami hovoriacimi o umučení Pána, počas našej modlitby zhudobnenými presláveným majstrom Tommasom De Vittoria. Na konci sa k modlitbe matutína pridávajú žalmy ranných chvál so spevom Benedictus. Po ňom zaznie zhudobnený žalm 51 od majstra Gregoria Allegriho. Úprava, ktorá pri temných hodinkách zaznie, je úpravou, ktorá sa pri tejto príležitosti používala v Sixtínskej kaplnke počas pápežskej liturgie. Pod trestom exkomunikácie bolo zakázané vyniesť partitúru z Vatikánu. Jej pôvodná partitúra napísaná vlastnou rukou skladateľa sa nikdy nenašla. Tri autorizované kópie partitúry boli pred rokom 1770 distribuované mimo Sixtínskej kaplnky: jedna pre Leopolda I. Habsburského, jedna pre portugalského kráľa a jedna pre Giovanniho Battistu Martiniho. Žiadnej z nich sa však nepodarilo reprodukovať krásu Miserere, ako sa spievalo v Sixtínskej kaplnke. Štrnásťročný Wolfgang Amadeus Mozart si počas návštevy Ríma vypočul Allegriho Miserere 11. apríla 1770 počas liturgie Tenebrae. Na Zelený štvrtok ho prepísal úplne spamäti a nasledujúci piatok 13. apríla sa vrátil do Sixtínskej kaplnky, aby urobil drobné opravy. Mozart partitúru nevyniesol a exkomunikácia sa nevzťahovala na pamäť.

Po mnohých desaťročiach od r. 1870 opäť zaznela počas pontifikátu pápeža Benedikta XVI. v roku 2011 počas liturgie Popolcovej stredy. Počas modlitieb žalmov sa po každom postupne zhasínajú sviece na veľkom trojuholníkovom svietniku, pričom posledná horí aj v úplnej tme chrámu, keď zaznie Allegriho Miserere. Tá predstavuje Kristovu nádej vzkriesenia. Aj keď sa zdá, že chaos a buchot v temnote, ktorý nastane jeho zabitím znamená víťazstvo pre smrť, vždy nám svieti svetlo nádeje života.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký



( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240327030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]