[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 04. 2024   Meniny má Jarmila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dve dobrovoľníčky v Rwande: S africkými deťmi hovorili po východniarsky
P:3, 26. 03. 2024 08:59, DOM



Foto: Archív SKCH


Bratislava 26. marca (TK KBS) Dvojčatá Mária a Karolína Rudolfové strávili pol roka v Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti v meste Kibeho vo Rwande, ktoré funguje ako škôlka a doučovacie centrum pre tamojšie chudobné deti. Ich príbeh si môžete vypočuť v najnovšom podcaste Slovenskej katolíckej charity. Nahrávali ho v pôstnom období, kedy na charite beží zbierka Pôstna krabička a práve výťažok z nej ide na prevádzku tohto charitného centra. Nájsť si zmysluplný projekt je aj podľa dvojčiat tou najlepšou voľbou, akým môžno pomôcť chudobným v Afrike.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Maximálna kapacita škôlky a doučovacieho centra e 120 detí, z toho dôvodu nemohli do centra prijať všetky, ktoré sa hlásili. Dvojčatá sa pri výbere detí síce riadili zaužívanými parametrami, ale bolo to podľa nich porovnávanie biedy s ešte väčšou biedou. Aj napriek veľkej chudobe, s ktorou sa stretli zoči voči, boli však prekvapené, aké sú africké deti vzorné a disciplinované.

„Považujeme za samozrejmosť, že deti v ich veku by už mali vedieť používať toaletu, umývať si zuby či sedieť na stoličke. Deti v Afrike sme to museli učiť. Naše deti zase musíme učiť, ako si majú pomáhať, deliť sa s druhými či v pokoji sa najesť, čo zase za samozrejmé považujú v Afrike,“ hovoria.

V centre sa s deťmi hrali, zapájali ich do kreatívnych aktivít a trávili s nimi voľný čas. „Neraz sme im robili druhé mamy, radi nás objímali a dotýkali sa nás. Od rodičov, ktorí musia tvrdo pracovať, sa im nedostávalo veľa prejavov nežnosti.  Deti sú neraz odkázané samé na seba, starajú sa aj o mladších súrodencov. S rodičmi majú skôr rezervovaný vzťah, nie sú na seba tak silno naviazaní, ale možno vďaka tomu sa ľahšie adaptujú na prostredie, v ktorom žijú,“ domnievajú sa dvojčatá.

Po anglicky? Po východniarsky

Deti sa učia od mala po anglicky, no skôr memorujú učivo, bežne ju veľmi nepoužívajú. Oficiálnym jazykom je vo Rwande kyarwandčina, ktorej si dokázali osvojiť dievčatá len základy. Ako sa teda s deťmi dorozumievali? „Po východniarsky,“ spomínajú s úsmevom. Dôležitý je podľa nich totiž akcent, deti už z neho dokázali pochopiť, čo im dvojčatá chcú povedať.

Vo voľnom čase sa deti radi hrajú tak, že naháňajú pneumatiky paličkami, bubnujú, spievajú a veľmi sa tešili, keď im Slováci na púti vo Rwande priniesli lopty.

„Zrejme by sa nevedeli hrať s hračkami, ako majú naše deti.“ Veľkú radosť im urobilo aj ihrisko, na ktorého vybudovanie sa dvojčatám podarilo vyzbierať prostriedky od štedrých darcov zo Slovenska. „Od rána do večera by sa hojdali, aj to bola pre nich motivácia prísť každý deň do centra,“ vravia.

Podmienky v akých tieto deti vyrastajú, si ľudia nevedia predstaviť. Ľutovať ich však netreba, skôr naopak, to, že sa v Afrike vedia tešiť z maličkostí a vážia si viac jeden druhého, môže byť ponaučením pre tých, ktorí sa rozhodnú na kontinent vycestovať. „Im stačí ku šťastiu, ak im niekto popraje, aby mali pekný deň.“

Zdroj: Slovenská katolícka charita



( TK KBS, skch, ml; pz ) 20240326016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]