[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Správy o vojnovej situácii v Gaze sa odrážajú medzi utečencami v Libanone
P:3, 25. 03. 2024 11:05, ZAH

Gaza 25. marca (VaticanNews) Správy o situácii v Gaze a prebiehajúcej vojne v tejto oblasti sa odrážajú medzi palestínskymi utečencami v Libanone. Mnohí z nich strávili celý život v exile, keďže ide často o generácie narodené v táboroch, ktoré ešte stále nezískali miestne občianstvo. V mnohých prípadoch majú stále príbuzných alebo blízkych na Izraelom okupovaných územiach. „Medzi rodinami je veľa úzkosti a hnevu,“ hovorí sestra Magdalena Smetová, Belgičanka, ktorá slúži v tábore Dbayeh.

Jednou z osôb, ktoré tam v súčasnosti žijú, je Georgette Masriová. Táto 38-ročná žena sa s Vatikánskym rozhlasom podelila o svoje obavy o rodičov, ktorí sa nachádzajú v Gaze. „V súčasnosti sa nachádzajú v Rafahu. Zažívajú všetky kruté okolnosti vojny. Boli nútení presťahovať sa z Gazy do Chán Júnu a teraz do Rafahu, odkiaľ sa nemôžu dostať von, a situácia je tam veľmi zlá,“ opisuje. „Hovorím s nimi každý deň telefonicky, pretože tam nie je internet. Podľa posledných správ nemôžu nájsť žiadne lieky, nič, je pre nich ťažké dostať dokonca aj niečo na jedenie,“ pokračuje potom Georgette Masriová. Vyjadruje nádej, že jedného dňa sa budú môcť stretnúť aj v skutočnosti.

„Snažila som sa nájsť aj spôsob, ako ich dostať z Gazy, ale je to veľmi ťažké. Pašeráci si účtujú 5 000 dolárov za osobu, aby ľudí dostali cez Egypt,“ pokračuje. „Mám vieru a len modlitba nás môže posilniť natoľko, aby sme prežili túto vojnu,“ hovorí žena a pokračuje: „Celý náš život sa odohráva vo vojnách, stále nie je mier. Obdobie za obdobím sa Gazou prehnali boje. Máme neistú nádej na mier, ale nech sa skončí toto nedôstojné krviprelievanie! Obyčajní ľudia sú obeťami týchto vojen.“

Tábor Dbayeh veľmi zasiahla aj smrť dvoch kresťaniek, ktoré boli 16. decembra zastrelené vo farnosti v Gaze. Ďalší Palestínčan narodený práve tam, severne od Bejrútu, Elias, o tom hovorí: „Pociťovali sme veľký smútok, pretože som poznal ženu, ktorá bola zabitá. Je to sestra jedného z mojich priateľov a bola tu pravdepodobne pred piatimi rokmi. Správa o jej smrti ma zarmútila. Poznal som aj jej manžela. Žil tu pred začiatkom občianskej vojny v Libanone v roku 1976. Odišiel odtiaľ po tom, ako tábor v roku 1976 padol do rúk kresťanských milícií.“

Utečenecký tábor Dbayeh asi 10 km severne od Bejrútu bol založený v roku 1951 a spočiatku v ňom žili len kresťanskí utečenci zo severnej Palestíny. V súčasnosti v ňom okrem iných žijú aj Sýrčania, ktorí utiekli zo svojej krajiny pred občianskou vojnou.



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240325033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]