[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František predsedal na Námestí sv. Petra sláveniu Palmovej nedele
P:3, 25. 03. 2024 06:29, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 25. marca (VaticanNews) Pápež František v nedeľu 24. marca predsedal na Námestí svätého Petra sláveniu Nedele Utrpenia Pána. Radostné „Hosana synovi Dávidovmu“ na začiatku liturgie vystriedalo „Ukrižuj ho“ spievané počas pašií, ktoré pripomínajú príbeh Ježišovho umučenia.

Chladné a zamračené ráno so studeným vetrom sa postupne po príchode Svätého Otca premenilo na krásny slnečný deň. Na Námestí svätého Petra sa zhromaždilo približne 60 000 veriacich, aby otvorili slávenie Palmovej nedele, ktorá je spomienkou na Pánov slávnostný vstup do Jeruzalema.

Zdroj: VaticanNews

Radostné vítanie Pána Ježiša

Liturgia sa začala procesiou pri obelisku uprostred námestia, kde si veriaci vypočuli čítanie evanjelia podľa Marka. Pápež potom požehnal a pokropil svätenou vodou olivové a palmové ratolesti, symbol dnešného dňa, ktoré prítomní držali v rukách. Nasledovala procesia s viac ako 400 „nosičmi paliem“, ktorí sa vydali na cestu zo stredu námestia k oltáru. Štyridsať kardinálov, tridsať päť biskupov a 350 koncelebrujúcich kňazov zaujalo svoje miesta pri oltári. Počas procesie zaznel radostný spev vítajúci Pána Ježiša, ktorý prichádza sláviť Veľkú noc do Jeruzalema.

Umučenie Krista

Po modlitbe dňa a liturgických čítaniach pokračovala liturgia slova spievanými pašiami, ktoré boli opäť prevzaté z Evanjelia podľa Marka. Prostredníctvom slov evanjelistu, ktoré spievali traja diakoni a zbor mohli veriaci uvažovať nad utrpením Pána Ježiša v celej jeho krutosti. Na pozvanie pápeža Františka po doznení pašií nasledovala chvíľa ticha a rozjímania.

Modlitba veriacich

Je to Kristovo utrpenie, ktoré obsahuje bolesti všetkých čias a celého ľudstva, a ľudstvo so svojimi krehkosťami sa predkladá Pánovi vo všeobecnej modlitbe veriacich, ktorou sa zakľúčila liturgia slova. Zazneli modlitby za Cirkev, aby sa „vždy usilovala o jednotu, zmierenie a spoločenstvo;“ za vládcov „povolaných pestovať pokoj a dobro národov,“ za všetkých mužov a ženy, ktorí trpia, za prenasledovaných kresťanov, za každé kresťanské spoločenstvo, aby „bolo svedkom svojej viery v modlitbe a láske.“

Modlitba Anjel Pána a výzvy

Po svätom prijímaní od priečelia Vatikánskej baziliky Svätý Otec František predniesol modlitbu Anjel Pána a výzvy na modlitby, potom udelil apoštolské požehnanie a prešiel po námestí v papamobile, aby pozdravil veriacich a pútnikov, ktorí mu radostne kývali. 

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240325003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]