Záhreb/Rím 21. marca (KAP) Nový pápežský veľvyslanec v Taliansku a San Maríne vidí ohrozenie náboženskej slobody v západnom svete. Západ prechádza systematickými kultúrnymi zmenami, ktoré čoraz viac popierajú Boha, zjavenie a tradíciu Cirkvi a nahrádzajú ju novými spoločenskými formami, ktoré sú oddelené od kresťanstva, povedal chorvátsko-kanadský vatikánsky diplomat arcibiskup Petar Antun Rajič v rozhovore pre katolícky týždenník Glas Koncila, ktorý vychádza v Záhrebe. Rajić zdôraznil, že je naliehavo potrebné, aby sa kresťania postavili proti letargii a vlažnosti s cieľom zachovať kresťanské dedičstvo a hodnoty, na ktorých je založená západná civilizácia.
Pápež František minulý týždeň vymenoval 64-ročného arcibiskupa Rajiča za apoštolského nuncia pre Taliansko a San Maríno, čím nahradil kardinála Emila Paula Tscherriga (77). Po Švajčiarovi Tscherrigovi je to druhýkrát v histórii, keď rímskeho nuncia prevzal netaliansky občan, aby prevzal rímsku nunciatúru. Výmena veľvyslancov medzi Talianskom a Svätou stolicou sa začala po Lateránskych zmluvách z roku 1929.
Rajič pochádza z rodiny s chorvátskymi koreňmi. Rodičia vatikánskeho diplomata emigrovali z mesta severne od Mostaru v Hercegovine do Kanady v 50. rokoch 20. storočia, kde sa Rajič v roku 1959 v Toronte narodil. V roku 1987 bol vysvätený za kňaza pre diecézu Mostar a v roku 1993 vstúpil do diplomatických služieb Svätej stolice.
Od roku 2009 pôsobil Rajič päť rokov ako pápežský vyslanec na Arabskom polostrove, počas ktorých pôsobil aj ako nuncius pri štátnych orgánoch v Jemene, Spojených arabských emirátoch, Kuvajte, Bahrajne a Katare. V rokoch 2015 až 2019 pôsobil vatikánsky diplomat ako nuncius v Angole a na Svätom Tomášovi a Princovom ostrove. V posledných piatich rokoch Rajic zastupoval Vatikán v pobaltských štátoch Litva, Lotyšsko a Estónsko.