[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 05. 2024   Meniny má Ferdinand      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na štvrtej celonárodnej konferencii služby Charis bol aj apoštolský nuncius
P:3, 20. 03. 2024 13:40, DOMFoto: Archív Charis


Ružomberok 20. marca (TK KBS) Počas uplynulého víkendu sa v Ružomberku uskutočnila štvrtá celonárodná konferencia služby CHARIS pre vedúcich spoločenstiev, modlitbových skupín, služieb a komunít. Pozvanie na konferenciu prijali apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli, ktorý bol aj hlavným rečníkom, a Mons. Marek Forgáč, pomocný biskup Košickej arcidiecézy a ekleziálny asistent služby CHARIS na Slovensku.

Na konferencii, ktorá sa konala v sobotu 16. marca 2024, bolo prítomných približne 130 vedúcich a delegátov z viac ako 40 rozličných spoločenstiev, prúdov a farností. Apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli v príhovore účastníkov konferencie vyzýval najmä k radosti z vlastnej kresťanskej identity, autentickosti a entuziazmu vo viere, spoluúčasti na živote Cirkvi a prijímaniu druhých bez predsudkov a prílišnej opatrnosti. Pripomenul aj tri hlavné očakávania pápeža Františka od služby CHARIS: šírenie krstu v Duchu Svätom prostredníctvom evanjelizácie a osobného prístupu k ľuďom, budovanie jednoty bez súťaživosti a ideologizácie našej viery a službu chudobným, v ktorých stretávame samotného Krista.

Nasledovala moderovaná diskusia, počas ktorej nuncius Girasoli a biskup Forgáč odpovedali na otázky účastníkov. Pri otázke o vzájomných očakávaniach zo strany hierarchie a laikov biskup Marek Forgáč vyzdvihol potrebu komunikácie a aktívneho počúvania aj cez rozmer synodality Cirkvi; Mons. Nicola Girasoli vyzýval k odvahe nečakať a iniciatívne vykročiť v ústrety dialógu. Pri evanjelizácii by sme sa podľa neho mali najprv zamerať na osobné svedectvo a kerygmu, a až následne pracovať na formácii. Diskusiu moderovala Eva Petrovičová, zasvätená panna Nitrianskej diecézy pôsobiaca v službe Otcovo srdce pre Slovensko.

Počas homílie sa Mons. Girasoli zamýšľal nad Pánovou výzvou z knihy Levitikus: „Buďte svätí, lebo ja, Pán, váš Boh, som svätý!“ Odpovedať na túto výzvu by sme podľa neho mali modlitbou, zdieľaním, pôstom, modlitbou krížovej cesty, uctením si kríža a tiež jeho každodenným nesením.

So svedectvami o Božom konaní sa podelili Martina Vachová, zasvätená sestra z Koinonie Ján Krstiteľ v Oáze Sklené, Jarka Pytelová, lektorka anglického jazyka z Popradu pracujúca s mládežou a Robert Dick, člen Národnej služby communia (NSC) a zástupca hnutia Obnova v Duchu Svätom. Informácie o dianí v svetovej službe CHARIS a tiež o iniciatíve Agenda 2033 priniesol koordinátor služby CHARIS na Slovensku a provinciál redemptoristov P. Jozef Mihok CSsR. O. Dušan Lukáč, člen NSC a koordinátor KCHO v impulze do modlitby účastníkom pripomenul, že Božie konanie presahuje naše možnosti, a preto sa mu máme poddať. Modlitbou chvál účastníkov viedlo spoločenstvo Rieka života z Podolínca pod vedením Bohuša Živčáka, člena Národnej a tiež Kontinentálnej služby communia CHARIS.

Medzinárodnú službu katolíckej charizmatickej obnovy CHARIS slávnostne uviedol do úradu pápež František  na Turíce v roku 2019. Táto služba zriadená Svätou stolicou prostredníctvom Dikastéria pre laikov, rodinu a život dostala za úlohu napĺňať svoje poslanie predovšetkým šírením krstu v Duchu Svätom v celej Cirkvi, budovaním jednoty Kristovho tela a službou chudobným.

Ako odpoveď na toto želanie Svätého Otca vznikol na Slovensku podľa oficiálnych usmernení k bodu IV. 4. stanov služby CHARIS koordinačný tím zložený z 13 zástupcov jednotlivých spoločenstiev a vyjadrení Katolíckej charizmatickej obnovy, ktorý bol v roku 2021 uznaný kanceláriou CHARIS vo Vatikáne za Národnú službu communia (CNSC). V tom istom roku bol na plenárnom zasadnutí KBS za cirkevného asistenta pre službu CHARIS menovaný biskup Mons. Marek Forgáč. Úlohou národných služieb communia je podľa stanov CHARIS najmä budovať a posilňovať širokú a rozmanitú rodinu Katolíckej charizmatickej obnovy.

TK KBS informoval Marvin Rodriguez( TK KBS, mra, ml; pz ) 20240320011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]