[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František slávil pred 11 rokmi inauguračnú svätú omšu vo Vatikáne
P:3, 19. 03. 2024 09:25, ZAH

Vatikán 19. marca (TK KBS/VaticanNews) Inauguračnú svätú omšu slávil pred jedenástimi rokmi vo Vatikáne Svätý Otec František, ktorého kardináli zvolili za nástupcu Benedikta XVI. Bohoslužba, na ktorej prevzal pápežské insígnie, oficiálne začala pontifikát 266. pápeža. Na inauguráciu prišlo okolo 200-tisíc veriacich. Medzi hosťami boli desiatky prezidentov, zástupcovia kráľovských rodín, premiéri, predstavitelia rôznych cirkví a náboženstiev. Slovensko zastupovali takmer všetci biskupi a bývalý prezident SR Ivan Gašparovič.

Slávnosť sv. Jozefa a deň inaugurácie pápeža Františka mala slávnostný a radostný charakter. Veriaci prúdili na Námestie sv. Petra vo Vatikáne už od skorých ranných hodín – Svätý Otec medzi davom ľuďom prešiel v otvorenom papamobile. Zástupy pozdravoval a požehnával. Medzi zástavami z celého sveta, ktoré viali námestím, nechýbali ani tie slovenské. Po ľavej strane kolonády sa zhromaždili arcibiskup a biskupi (okolo 250), kňazi a seminaristi (1200), predstavitelia 33 delegácií rôznych kresťanských vyznaní, ako aj delegácie iných náboženstiev (islamu, budhizmu a iných). Pravá strana námestia bola vyhradená pre viac než 130 štátnych delegácií z celého sveta a diplomatického zboru. Medzi koncelebrantmi bolo 180 kardinálov, patriarchovia východných cirkví a ďalších.

Ešte pred začiatkom svätej omše pod šírym nebom zostúpil pápež spolu s desiatkou patriarchov a vrchných arcibiskupov východných cirkví (štyria z nich sú kardináli) k hrobu sv. Petra pod hlavným oltárom Baziliky sv. Petra. K oltáru, kde bol očakávaný kardinálskym zborom, sa odobral za zvuku fanfár a hymnického spevu Tu es Petrus. Potom si v krátkej modlitbe uctil prvého Kristovho námestníka.

Dvaja diakoni medzitým zo schránky nad hrobom apoštola mučeníka vybrali pápežské insígnie – rybársky prsteň a pálium, ktoré spoločne s evanjeliárom niesli v procesii. Z baziliky potom vyšiel za spevu Christus vincit liturgický sprievod – pri svätej omši koncelebrovali všetci kardináli prítomní v Ríme, sekretár kardinálskeho kolégia a predstavený dvoch rádov (františkánov a jezuitov).

Pred začiatkom samotnej svätej omše sa konal obrad inaugurácie pontifikátu. Kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran položil na plecia pápeža pálium z bielej vlny so šesticou červených krížov. Je symbolom biskupa ako Dobrého pastiera, ktorý berie na plecia stratenú ovečku a zároveň Baránka ukrižovného pre spádu ľudstva. Po modlitbe kardinála protopresbytera mu dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano nastokol prsteň s vyobrazením sv. Petra, nesúceho kľúče. Prsteň je vyrobený z pozlateného striebra a bol odliaty z voskového modelu, navrhnutého talianskym sochárom Enricom Manfrinihom pre Pavla VI. Vzhľadom na to, že Svätý Otec Pavol VI. používal prsteň vyrobený pri príležitosti Druhého vatikánskeho koncilu, tento rybársky prsteň pre neho nebol nikdy odliaty. Jeho vzor uchovali spolupracovníci Pavla VI. a teraz bol ako jeden z možných navrhnutý novému pápežovi.

Posledným úvodným obradom inauguračnej slávnosti bol prejav úcty a poslušnosti voči pápežovi. Pre jeho zjednodušenie boli na tento úkon vybraní šiesti kardináli ako zástupcovia všetkých stupňov kardinálskeho zboru. Boli medzi nimi kardináli Jozef Tomko, Joachim Meisner, Giovanni Battista Re, Tarcisio Bertone, Renato Raffaele Martino a Francesco Marchisano. Všetci kardináli už osobne vyjadrili úctu a poslušnosť Svätému Otcovi hneď po jeho zvolení ešte v Sixtínskej kaplnke. Dve liturgické čítania (2 Sam 7,4 – 5a.12 – 14a.16 a Rim 4, 13.16-18.22) sa vzťahovali k dnešnej slávnosti sv. Jozefa a zazneli v angličtine a v rodnom jazyku Františka – v španielčine. Spevu žalmu (Ž 88) sa ujal člen chlapčenského speváckeho zboru Sixtínskej kaplnky. Po evanjeliu, ktoré bolo na zvýraznenie univerzality Cirkvi, ktorá spája Východ a Západ, spievané v gréčtine, nasledovala homília Svätého Otca:

„Ako Jozef prežíva svoje povolanie ochrancu Márie, Ježiša a Cirkvi? V ustavičnej pozornosti voči Bohu, otvorený voči jeho znameniam, pripravený uskutočniť jeho a nie len svoje plány. Presne to žiada Boh od Dávida, ako sme počuli v prvom čítaní: Boh si nežiada dom postavený človekom, ale túži po vernosti jeho slovu a jeho plánu. Boh sám stavia dom, ale zo živých kameňov poznačených jeho Duchom. Jozef je „ochrancom“, pretože dokáže načúvať Bohu, necháva sa viesť jeho vôľou, a práve preto je pozornejší voči ľuďom, ktorí mu boli zverení. Vie reálne čítať udalosti, je pozorný voči svojmu okoliu a dokáže urobiť najmúdrejšie rozhodnutia. V ňom, drahí priatelia, vidíme to, čo je centrom kresťanského povolania: Krista! Chráňme Krista vo svojom živote, aby sme ochraňovali iných, aby sme ochránili stvorenie!

Povolanie ochraňovať sa netýka iba nás kresťanov, ale má dimenziu, ktorá presahuje a je jednoducho ľudská, dotýka sa všetkých. Je to povolanie chrániť celé stvorenie, nádheru stvorenstva, ako to hovorí kniha Genezis a ako nám to ukázal sv. František z Assisi: Znamená to rešpektovať každé Božie stvorenie a prostredie, v ktorom žijeme. Znamená to ochraňovať ľudí, starať sa o všetkých, o každého človeka s láskou, osobitne o deti, starých, o tých, ktorí sú slabší a ktorí sú v našom srdci na okraji záujmu. Znamená to starať sa jeden o druhého v rodine. Manželia sa ochraňujú navzájom, neskôr ako rodičia sa starajú o deti a po čase sa aj deti stanú ochrancami rodičov. Znamená to prežívať úprimné priateľstvá, ktoré sú vzájomným ochraňovaním v dôvere, v rešpekte a v dobrote. V podstate všetko je zverené do ochrany človeku. Je to zodpovednosť, ktorá sa týka všetkých. Buďte ochrancami Božích darov!,"  povedal Svätý Otec František.

PLNÉ ZNENIE homílie Františka je TU

Zvláštnosťou oprosti doterajšej tradícii bolo, že po vyznaní viery a spoločných modlitbách, prednesených v rôznych jazykoch, nenasledoval sprievod s obetnými darmi, pre zjednodušenie ich na oltár priniesli diakoni. Počas obetovania zaznelo moteto Tu est pastor ovium (Ty si pastier oviec) od Pierluigiho da Palestrinu skomponované práve na príležitosť inaugurácie pontifikátu. Sväté prijímanie Svätý Otec nerozdával, rozdávali ho diakoni a asi 500 kňazov. Liturgiu uzavrelo slávnostné Te Deum a mariánsky spev Salve Regina, pri ktorom sa Svätý Otec modlil pred sochou Panny Márie, umiestnenej na pravej strane oltára. Po skončení svätej omše sa František odobral do Baziliky sv. Petra, kde pred hlavným oltárom viac než jeden a pol hodiny zdravil oficiálne delegácie. Slovenskú delegáciu viedol vtedajší prezident Ivan Gašparovič, ktorého vo Vatikáne sprevádzal bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Prezident SR pápežovi zablahoželal k zvoleniu a odovzdal mu pozdravy od slovenských občanov. Zopakoval pozvanie na návštevu Slovenska. Hlava štátu sa pri stretnutí so Svätým Otcom zmienil aj o nedávnom stretnutí s predstaviteľmi Medzinárodnej nadácie Raoula Wallenberga z Argentíny, ktorej spoluzakladateľom je aj novozvolený pápež František. Svätý Otec prezidentovi povedal, že si váži slovenský národ a vyslovil aj prosbu, aby sa veriaci na Slovensku zaňho modlili. Na historickej udalosti spojenej s oficiálnym začiatkom pontifikátu nového pápeža sa zúčastnili aj takmer všetci členovia Konferencie biskupov Slovenska (biskupi Slovenska) a viacerí kňazi. „My sme s radosťou využili príležitosť, aby sme mohli našu duchovnú blízkosť zosilniť aj našou fyzickou prítomnosťou. Dôvodom je vlastne stretnutie so Svätým Otcom pri svätej omši, kedy začína úrad Najvyššieho Pastiera Katolíckej cirkvi,“ povedal pred jedenástimi rokmi Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita.

Svätý Otec František nakoniec v samotnom závere pozdravil i prítomný personál baziliky a všetkých prítomných, ktorý zaisťovali priebeh inaugurácii, po ktorej sa vrátil do Domu sv. Marty.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

Zdroj: Archív TK KBS



( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240319010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]