[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2024   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánske observatórium prináša ďalší krok k pochopeniu Veľkého tresku
P:3, 18. 03. 2024 10:59, ZAHVatikánske observatórium 

Foto: Vatican Media


Vatikán 18. marca (VaticanNews) Dvaja kozmológovia z Vatikánskeho astronomického observatória dosiahli ďalší pokrok vo vývoji novej matematickej metódy na pochopenie Veľkého tresku. Ako sa uvádza v komuniké vydanom touto inštitúciou, cieľom je preskúmať otázku fyzikálnych zákonov v prvých okamihoch existencie vesmíru.

Nový článok pátra Gabriela Giontiho SJ a pátra Mattea Galaverniho má názov On the canonical equivalence between Jordan and Einstein frames a vyšiel v časopise European Physical Journal C.

Ako sa pripomína v oznámení, konštatuje sa, že Všeobecná teória relativity Alberta Einsteina dobre opisuje fyziku veľkých štruktúr dnešného vesmíru. Stále však zostávajú otázky, aké zákony platili v prvých okamihoch jeho existencie, ako aj to, ako zosúladiť modernú teóriu gravitácie s kvantovou mechanikou pri fyzikálnom opise extrémne malých objektov. Pokusy o pochopenie uvedených otázok vedú k návrhom nových teórií vrátane tých, ktoré predpovedajú, že gravitácia môže pôsobiť inak, ako ju opisuje všeobecná teória relativity.

Vatikánski kozmológovia ukazujú, že pomocou matematického nástroja môžu transformovať riešenie fyzikálneho problému z alternatívnej teórie gravitácie na všeobecnú teóriu relativity. „Snaha pochopiť fyzikálne zákony v prvých okamihoch existencie vesmíru je skutočne fascinujúca,“ zdôrazňujú páter Gabriel Gionti SJ a páter Matteo Galaverni. Dodávajú, že z pohľadu veriaceho človeka sú nové objavy vždy príležitosťou obdivovať krásu toho, ako bol náš svet stvorený.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240318019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]