[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 04. 2024   Meniny má Jaroslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom: Keď darujeme a odpúšťame, žiari v nás Božia sláva
P:3, 18. 03. 2024 08:35, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 18. marca (VaticanNews) Pre Boha sláva znamená milovať až po darovanie vlastného života. Z kríža, „Božej katedry,“ nás Pán učí, že pravá sláva, ktorá nikdy nezanikne a robí človeka šťastným, pozostáva z daru a odpustenia. O tom hovoril pápež František v poludňajšom príhovore pred modlitbou Anjel Pána v nedeľu 17. marca.

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes, v Piatu pôstnu nedeľu, keď sa blížime k Svätému týždňu, nám Ježiš v evanjeliu (porov. Jn 12, 20 – 33)  hovorí jednu dôležitú vec: že na kríži uvidíme jeho slávu a Otcovu slávu (porov. v. 23. 28).

Ako je však možné, že sa Božia sláva zjavuje práve tam, na kríži?

Človek by si myslel, že sa tak stane pri zmŕtvychvstaní, a nie na kríži, ktorý je porážkou, zlyhaním! Namiesto toho dnes Ježiš, rozprávajúc o svojom umučení, hovorí: „Nadišla hodina, aby bol Syn človeka oslávený“ (v. 23). Čo nám chce povedať?

Chce nám povedať, že sláva pre Boha nezodpovedá ľudskému úspechu, sláve či popularite: sláva pre Boha nemá v sebe nič sebareferenčné, nie je to veľkolepé ukazovanie moci, po ktorom nasleduje verejný potlesk. Pre Boha sláva znamená milovať až po darovanie vlastného života. Byť oslávený pre neho znamená darovať sa, stať sa prístupným, ponúknuť svoju lásku. K tomuto došlo vrcholným spôsobom na kríži, kde Ježiš rozpäl Božiu lásku do maximálnej miery, naplno odhalil tvár milosrdenstva, daroval nám život a odpustil svojim katom.

Bratia a sestry, z kríža, „Božej katedry“, nás Pán učí, že pravá sláva, ktorá nikdy nezanikne a robí človeka šťastným, pozostáva z daru a odpustenia. Dar a odpustenie sú podstatou Božej slávy. A sú pre nás cestou života. Dar a odpustenie: veľmi odlišné kritériá od toho, čo vidíme navôkol nás, a tiež v nás, keď na slávu myslíme ako na niečo, čo dostaneme, a nie ako na niečo, čo dáme; ako na niečo, čo vlastníme, a nie ako na niečo, čo ponúkame. Nie. Svetská sláva pominie a nezanechá v srdci radosť; nevedie ani k dobru pre všetkých, ale k rozdeleniu, k nezhodám a k závisti.

A tak si môžeme položiť otázku: akú slávu si želám pre seba, pre môj život, o akej sláve snívam pre svoju budúcnosť? O tej typu urobiť dojem na druhých vďaka mojej šikovnosti, mojim schopnostiam alebo vďaka veciam, ktoré vlastním? Alebo o takej, ktorá je cestou daru a odpustenia, cestou ukrižovaného Ježiša, cestou toho, kto neúnavne miluje, s dôverou, že tým vydáva svedectvo o Bohu vo svete a dáva zažiariť kráse života? Ktorú slávu chcem? Pamätajme na to, že keď darujeme a odpúšťame, žiari v nás Božia sláva. Práve tam: keď darujeme a odpúšťame.

Panna Mária, ktorá s vierou nasledovala Ježiša v hodine umučenia, nech nám pomáha byť živým odrazom Ježišovej lásky.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – VaticanNews, Andrej Klapka a Zuzana Klimanová)

Pápežove apely

Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána zaznela pápežova výzva pre Haiti. Pri hľadaní spoločného dobra nech sa opustia všetky partikulárne záujmy. Pápež sa modlil aj za mier na Ukrajine, v Palestíne, Izraeli, Južnom Sudáne a Sýrii. Potom pozdravil účastníkov Rímskeho maratónu, „tradičnej oslavy športu a bratstva.“

Nech sa Haiti stane krajinou s pevnými inštitúciami schopnými obnoviť poriadok a pokoj pre svojich občanov. V závere modlitby Anjel Pána sa pápežove myšlienky upriamujú na nepokojnú politickú a sociálnu situáciu na karibskom ostrove. Pápež František sa osobitne dovolával pomoci medzinárodného spoločenstva pre „túto milovanú krajinu skúšanú toľkým násilím.“

Situácia na Haiti

Slová Svätého Otca osvetľujú dramatickú situáciu na Haiti. Bratia Najsvätejšieho Srdca vo vyhlásení z 11. marca vyjadrili úľavu nad prepustením štyroch svojich členov: „Boj sa neskončil,“ vyhlásila kongregácia, „pretože bratia Pierre Isaac Valmeus a Adam Montclaison Marius sú stále zadržiavaní.“

Za únosom stoja tieňové zločinecké skupiny, ktoré uskutočňujú početné únosy s cieľom vydierať a získať výkupné za ich prepustenie. Situácia v krajine je mimoriadne napätá: premiér Ariel Henry v uplynulých dňoch odstúpil a súhlasil, že uvoľní miesto prechodnej vláde, zatiaľ čo gangy teraz takmer úplne ovládajú hlavné mesto.  Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) „vypuknutie násilia od konca februára“ zhoršilo už aj tak dramatickú situáciu, keď 362 000 Haiťanov muselo opustiť svoje domovy, z toho 160 000 len v Port-au-Prince.

O situácii hovoria aj saleziánski misionári, ktorí sa napriek všetkému naďalej snažia starať o obyvateľstvo. „Situácia na Haiti je chaotická. Neexistujú slová, ktoré by ju opísali. Prežívame peklo. My saleziáni sme zatiaľ v poriadku, ale od 29. februára, keď sa táto situácia začala, nemôžeme vykonávať žiadnu činnosť,“ uvádza stránka Misiones Salesianes. „Gangy rabujú policajné stanice a všetko, na čo narazia, podniky, obchody... chcú sa zmocniť Národného paláca, letiska,“ píšu misionári. V hlavnom meste Port-au-Prince dochádza k prestrelkám medzi gangmi a s políciou a únosy sú na dennom poriadku.“

Nech sú oslobodení všetci rukojemníci

Rímsky biskup vyjadril úľavu nad prepustením učiteľa a štyroch zo šiestich rehoľníkov patriacich k Bratom Najsvätejšieho Srdca, ktorí boli unesení 23. februára, v uplynulých dňoch s výzvou:

„Vyzývam, aby boli čo najskôr prepustení ďalší dvaja rehoľníci a všetci tí, ktorí sú stále zadržiavaní v zajatí v tejto milovanej krajine, kde sa odohráva toľko násilia. Vyzývam všetkých tvorcov sociálnej politiky, aby sa vzdali všetkých partikulárnych záujmov a v duchu solidarity sa angažovali v prospech spoločného dobra a podporili mierový prechod k krajine, ktorá bude s pomocou medzinárodného spoločenstva vybavená silnými inštitúciami schopnými obnoviť poriadok a mier pre svojich občanov.“

Mier na Ukrajine, v Palestíne, Izraeli, Južnom Sudáne a Sýrii

Pápež sa potom opäť modlil za vojnou zmietané obyvateľstvo Ukrajiny, Palestíny, Izraela, Južného Sudánu a Sýrie: „Nezabúdajme na Sýriu, krajinu, ktorá tak dlho trpela vojnou.“

Pozdravy rímskemu maratónu

Pápež František pozdravil aj rôzne skupiny pútnikov zhromaždených na slnečnom Svätopeterskom námestí, najmä účastníkov Rímskeho maratónu, „tradičnej oslavy športu a bratstva.“ Aj tento rok sa z iniciatívy Atletico Vaticana mnohí športovci zúčastňujú na štafetových pretekoch solidarity a stávajú sa svedkami zdieľania.

Medzi viac než 40-tisíc účastníkmi zo 110 krajín tohto športového podujatia je viacero členov pápežského športového tímu Athletica Vaticana. V sobotu mu predchádzala osobitná „svätá omša pre maratónskych bežcov a športovcov“ v bazilike Ara Coeli v Ríme.

Paolo Ondarza – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, sk, cz, ml; pz ) 20240318010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]