[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Misionári sú proti dohode o „udržateľnej ťažbe“ medzi EÚ a Rwandou
P:3, 15. 03. 2024 13:15, ZAH

Rwanda 15. marca (VaticanNews/Fides) Ako môže Európska únia podpísať dohodu o „udržateľnosti a vysledovateľnosti strategických nerastných surovín“ s krajinou, ktorá ich neťaží, ale získava ich nelegálne zo susednej krajiny? Túto otázku si vo vyhlásení zaslanom agentúre Fides kladie osem rôznych organizácií vrátane misionárov pôsobiacich v Konžskej demokratickej republike. Žiadajú, aby sa zrušila dohoda podpísaná 19. februára medzi EÚ a Rwandou, ktorú už kritizoval kardinál Fridolin Ambongo Besungu, metropolita Kinshasy.

Podľa EÚ je Rwanda „významným svetovým hráčom v oblasti ťažby tantalu. Okrem toho produkuje cín, volfrám, zlato a niób a má zásoby lítia a kovov vzácnych zemín.“ V komuniké zaslanom agentúre Fides sa poukazuje na túto formuláciu, ktorou chce „vyjadriť silný zámer dodržiavať zákonnosť v súlade s normami vysledovateľnosti, ktoré si Európa stanovila na rok 2021.“ Je však škoda, pokračuje komuniké, že EÚ v tomto zmysle investuje do krajiny, ktorá nemá významné množstvá týchto nerastov, do krajiny, ktorá sa stala významným vývozcom len vďaka vojnám, ktoré od roku 1996 opakovane vedie v Konžskej demokratickej republike, vždy prostredníctvom zástupných hnutí, ktoré v posledných rokoch prijali názov M23.

Z východu Konga s podporou skorumpovaných úradníkov na rôznych úrovniach už roky prúdia vzácne nerasty, zlato, koltan, vzácne zeminy vo veľkých množstvách smerom do Rwandy a ďalších susedných krajín na východe... Využívali sa komplikácie na hraniciach, rôzne triky, ale teraz zásielky prechádzajú otvorene vďaka územiam obsadeným M23 za hranicami Rwandy. Deje sa tak za cenu úmrtí, násilia všetkého druhu, krádeží majetku ľudí, ktorých jedinou vinou je, že žijú na tomto vytúženom území, a viac ako milióna vysídlených ľudí len vo východnom Kongu, ktorí biedne prežívajú a umierajú v provizórnych chatrčiach uprostred obdobia dažďov, zdôrazňuje sa vo vyhlásení.

Ak je cieľom dohody z 19. februára, ako uviedol Európsky parlament v reakcii na početné kritiky, ktoré sa objavili, zvýšiť „vysledovateľnosť a transparentnosť a posilniť boj proti nezákonnému obchodovaniu s nerastnými surovinami", nebolo by vhodnejšie sankcionovať Rwandu namiesto toho, aby sa s ňou uzatvárali dohody práve o plodoch prebiehajúceho drancovania? pýta sa sieť organizácií pôsobiacich pod názvom Spoločne za mier v Kongu.“

Pripájame sa k mnohým hlasom, ktoré sa ozvali proti tejto dohode, a to zo strany orgánov, konžského ľudu, európskych krajín, ako je Belgicko, a niektorých poslancov Európskeho parlamentu, a ako výbor Spoločne za mier v Kongu dôrazne žiadame Európsku úniu, aby túto dohodu zrušila a prispela tak k mieru v regióne. Sme presvedčení, že len spravodlivý a nestranný prístup môže podporiť mierové spolužitie v oblasti Veľkých afrických jazier, uzatvárajú autori vyhlásenia adresovaného vatikánskej agentúre Fides.



( TK KBS, VaticanNews, fid, ml; pz ) 20240315028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]