[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2024   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána so Svätým Otcom: Ježiš nás miluje, hoci pozná naše hriechy
P:3, 10. 03. 2024 21:00, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 10. marca (VaticanNews) „Kristus neprišiel odsúdiť, ale spasiť svet.“ Prijíma nás, takých akí sme a nemá záujem „postaviť nás pred súd a podrobiť nás odsúdeniu.“ Takto komentoval pápež František pri modlitbe Anjel Pána na Štvrtú pôstnu nedeľu evanjelium. Pozerajme sa na iných s tým istým milosrdným Božím pohľadom ako Ježiš.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

V túto štvrtú pôstnu nedeľu nám evanjelium predstavuje postavu Nikodéma (porov. Jn 3, 14 – 21), farizeja, „jedného z popredných mužov u Židov“ (Jn 3, 1). Videl znamenia, ktoré Ježiš konal, spoznal v ňom učiteľa, ktorého poslal Boh, a išiel za ním v noci, aby ho nebolo vidieť. Pán ho prijíma, vedie s ním dialóg a zjavuje mu, že neprišiel svet odsúdiť, ale spasiť (porov. v. 17). Zastavme sa a pouvažujme nad týmto: Ježiš neprišiel odsúdiť, ale spasiť. 

V evanjeliu často vidíme, ako Kristus odhaľuje zámery ľudí, s ktorými sa stretáva, niekedy demaskuje ich falošné postoje, ako v prípade farizejov (porov. Mt 23, 27 – 32), alebo ich núti zamyslieť sa nad neporiadkom v ich živote, ako v prípade Samaritánky (porov. Jn 4, 5 – 42). Pred Ježišom neexistujú žiadne tajomstvá: On vidí do srdca každého z nás. Táto schopnosť by mohla byť znepokojujúca, pretože ak sa zneužíva, škodí ľuďom, vystavuje ich nemilosrdným súdom. Nikto totiž nie je dokonalý, všetci sme hriešnici, všetci robíme chyby, a keby Pán použil poznanie našich slabostí na to, aby nás odsúdil, nikto by nemohol byť spasený.

Tak to však nie je. Nepoužíva ho totiž na to, aby na nás ukazoval prstom, ale aby objal náš život, aby nás oslobodil od hriechu a zachránil. Ježiš nemá záujem postaviť nás pred súd a odsúdiť; túži po tom, aby nikto z nás nebol stratený. Pánov pohľad na nás nie je oslepujúcim majákom, ktorý by nás dostával do ťažkostí, ale je jemným zábleskom priateľskej lampy, ktorá nám pomáha vidieť v nás dobro a uvedomiť si zlo, aby sme sa s pomocou jeho milosti obrátili a uzdravili. Ježiš neprišiel odsúdiť, ale zachrániť svet. Rozmýšľajme o nás, ktorí tak často odsudzujeme druhých, tak často radi klebetíme, vyhľadávame klebety o druhých. Prosme Pána, aby nám, nám všetkým, dal tento pohľad milosrdenstva, aby sme sa pozerali na druhých tak, ako sa On pozerá na nás všetkých.

Panna Mária, pomáhaj nám, aby sme si vzájomne želali dobro.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka a Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20240310001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]