[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Vytvorme okolo seba prostredie domova, nie tržnice
P:3, 03. 03. 2024 16:10, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 3. marca (VaticanNews) V dnešnú nedeľu 3. marca pred modlitbou Anjel Pána pápež František hovoril o príbehu z evanjelia, keď Ježiš vyhnal peňazomencov a predavačov z chrámu. Náš vzťah k Bohu nemá byť chladný a komerčný, ale blízky a dôverný. Povzbudil vyše 20-tisíc veriacich zhromaždených na Námestí sv. Petra, aby sa zamysleli nad kontrastom medzi domovom a tržnicou. „Sú to vlastne dva rôzne spôsoby predstupovania pred Pána.“

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes nám evanjelium ukazuje nepríjemnú scénu ako Ježiš vyháňa kupcov z chrámu (porov. Jn 2, 13 – 25). Ježiš vyháňa predavačov, prevracia stoly peňazomencov a všetkých napomína slovami: „Nerobte z domu môjho Otca tržnicu.“ (v. 16) Zastavme sa na chvíľu pri kontraste medzi domovom a tržnicou: sú to vlastne dva rôzne spôsoby predstupovania pred Pána. 

V chráme chápanom ako tržnica na to, aby sme boli v poriadku pred Bohom, stačilo kúpiť baránka, zaplatiť zaňho a ugrilovaného na žeravých uhlíkoch oltára skonzumovať. Kúpiť, zaplatiť, zjesť a potom nech každý ide do svojho domu. Avšak v chráme chápanom ako domov sa deje opak: človek ide na stretnutie s Pánom preto, aby vytvoril spoločenstvo s ním, aby bol spolu so svojimi bratmi i sestrami, aby sa mohol podeliť o radosti či bolesti. V tržnici ide o cenu, doma sa nekalkuluje; v tržnici sa hľadajú vlastné záujmy, kým doma sa daruje nezištne.

Ježiš je dnes neústupný, pretože nesúhlasí s tým, aby bol  chrám – domov nahradený chrámom – tržnicou. Nesúhlasí s tým, aby vzťah s Bohom bol vzdialený a obchodný namiesto blízkeho a dôverného vzťahu. Nesúhlasí s tým, aby predajné pulty nahradili rodinný stôl, aby ceny nahradili objatia a mince, aby nahradili pohladenia. Prečo to Ježiš odmieta? Pretože takto sa vytvára bariéra medzi Bohom a človekom i medzi bratmi, zatiaľ čo Kristus prišiel, aby priniesol spoločenstvo, aby priniesol milosrdenstvo, teda odpustenie a prináša blízkosť.

Dnes sme aj my počas nášho pôstneho putovania pozvaní, aby sme v sebe a okolo seba vytvorili viac domova a menej tržnice. Predovšetkým vo vzťahu Bohu. Tak, že sa budeme veľa modliť ako deti, ktoré neúnavne a s dôverou klopú na Otcove dvere, a nie ako lakomí a nedôverčiví obchodníci. Takže na prvom mieste modlitbou. A potom šírením bratstva. Potrebujeme byť viac bratmi. Pomyslime na rozpačité, izolujúce, niekedy až nepriateľské ticho, s ktorým sa človek stretáva na mnohých miestach.

Položme si teraz otázku: predovšetkým, aká je moja modlitba? Je to cena, ktorú musím zaplatiť, alebo je to chvíľa dôvernej odovzdanosti, pri ktorej sa nepozerám na hodinky? Aké mám vzťahy s inými? Viem dávať bez toho, aby som čakal na reciprocitu? Viem urobiť prvý krok, aby som prelomil múry mlčania a prekonal odstupy? Tieto otázky si musíme položiť.

Panna Mária, pomáhaj nám „vytvárať domov“ s Bohom, medzi nami a okolo nás.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka a Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; kj ) 20240303005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]