[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Gallagher vyzval v Istanbule k ekumenickej jednote a službe
P:3, 01. 03. 2024 09:19, ZAHFoto: Vatican Media


Turecko 1. marca (VaticanNews) Sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Mons. Paul Richard Gallagher je od 28. februára do 2. marca na pracovnej ceste v Turecku. Zúčastní sa na konferencii o medzinárodnej diplomacii Antalya Diplomacy Forum 2024.

V prvý deň návštevy slávil svätú omšu v Katedrále Ducha Svätého v Istanbule pri príležitosti blížiaceho sa jedenásteho výročia zvolenia Svätého Otca Františka na pápežský stolec. Predniesol homíliu, v ktorej vyzdvihol dôležitosť ekumenickej jednoty medzi kresťanmi v Turecku a vyzval ich k službe iným v duchu Ježiša Krista. Zdôraznil, že pápež je pre katolíkov v Turecku zdrojom a základom jednoty viery a spoločenstva celej Cirkvi. 

Vyzval kresťanov v Turecku, aby k sebe pristupovali ako k bratovi a sestrám v Kristovi a pracovali na prekonávaní prekážok ekumenickej cesty. Pripomenul blížiace sa 1700. výročie prvého ekumenického koncilu ako príležitosť na posilnenie jednoty medzi kresťanmi. Mons. Gallagher sa venoval aj téme utrpenia a zla vo svete. Poukázal na príklad proroka Jeremiáša a Ježiša Krista, ktorí boli prenasledovaní za to, že konali dobro. Zdôraznil, že Ježiš Kristus neprišiel na svet, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a dal svoj život ako výkupné za mnohých.

Vyzval kresťanov, aby nasledovali príklad Ježiša Krista a žili život v službe iným. Zdôraznil, že cesta k svätosti vedie cez sebaobetovanie sa a lásku k blížnym. Homília Mons. Gallaghera v Istanbule je silným povzbudením pre kresťanov v Turecku, aby žili vieru s odvahou a radosťou. Zdôrazňuje dôležitosť ekumenickej jednoty a služby iným v duchu Ježiša Krista.

Vo štvrtok sa stretol s ekumenickým patriarchom Bartolomejom I. Na konferencii o medzinárodnej diplomacii sa zúčastní v dňoch 1. – 2. marca.

Zuzana Klimanová, Martin Jarábek VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, zk, mj, ml; kj ) 20240301010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]